W uroczystym otwarciu Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności udział wzięły władze miasta, radni, pracownicy zespołu i przedstawiciele instytucji z nim współpracujących. Wszyscy zgodnie podkreślali, że na takie miejsce czekali od dawna.
- Zależało nam na tym, aby osoby z niepełnosprawnościami, które tu przychodzą przebywały w godnych warunkach. Ważne, że udało się zrealizować kolejny postulat Łomżyńskiej, Społecznej Rady do Spraw Osób z Niepełnosprawnością – powiedział prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski podczas symbolicznego otwarcia nowej siedziby zespołu.
Przewodniczący wspomnianej rady Jarosław Kaja, podkreślał potrzebę tej inwestycji, powołując się między innymi na rosnącą liczbę osób z różnymi schorzeniami.
- Ten ośrodek jest niezwykle istotny dla naszego miasta – powiedziała przewodnicząca Rady Miejskiej Łomży Alicja Konopka. – Pokazuje, że jako samorząd dbamy nie tylko o kulturę, czy sport, ale także o osoby z niepełnosprawnościami – dodała.
Przewodnicząca Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności Mariola Jabłonowska mówiła, że to ważny moment dla pracowników zespołu i jego klientów.
- Dużo mówi się o barierach, a my dziś pokazujemy jak te bariery pokonywać - mówiła, dziękując jednocześnie władzom miasta za zrozumienie i ogromne wsparcie.
Pierwsze prace przygotowawcze do uruchomienia nowej siedziby Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności rozpoczęto w październiku 2019 r. Remont lokalu przeprowadziło Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Łomży. Pomieszczenia zostały przebudowane i wyposażone na potrzeby placówki, wymieniono grzejniki, podłogi, drzwi wraz z ościeżnicami, zamontowano nową instalację elektryczną. Inwestycja zakończyła się w marcu br., a jej koszt wyniósł 623.000,00 zł.
Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności realizuje zadania z zakresu administracji rządowej na terenie Miasta Łomży oraz powiatów łomżyńskiego i zambrowskiego zgodnie z Rozporządzeniem Wojewody Podlaskiego nr 18/02 z dnia 4 czerwca 2002 r. w sprawie ustalenia obszaru działania powiatowych zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności, które obejmują swoim zasięgiem więcej niż jeden powiat. Do zadań PZON należy:
- wydawanie orzeczeń o niepełnosprawności
- wydawanie orzeczeń o stopniu niepełnosprawności
- wydawanie orzeczeń o wskazaniach do ulg i uprawnień
- wydawanie kart parkingowych
- sporządzanie dla Wojewody okresowych (kwartalnych) informacji o liczbie i rodzajach wydanych orzeczeń
- obsługa Elektronicznego Krajowego Systemu Monitoringu Orzekania
o Niepełnosprawności ( EKSMOoN)
- udzielanie podmiotom zainteresowanym informacji o zasadach i trybie orzekania
o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności.
Komentarze