Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 15:51
Reklama

Program „Praca dla więźniów” nie dał się pandemii [FOTO]

Program Ministerstwa Sprawiedliwości „Praca dla więźniów” po pandemicznym zwolnieniu nabiera tempa. Zatrudnienie osadzonych na terenie i poza terenem Zakładu Karnego w Czerwonym Borze odnotowuje dynamiczny i stały wzrost.
Program „Praca dla więźniów” nie dał się pandemii [FOTO]

Autor: kpt. Dariusz Śmiechowski z-ca Rzecznika prasowego Dyrektora Zakładu Karnego w Czerwonym Borze

- Zakład Karny w Czerwonym Borze jest pierwszą jednostką Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Białymstoku na terenie, której powstała hala produkcyjna w ramach programu Ministra Sprawiedliwości „Praca dla więźniów”. Umowa z łomżyńską firmą Drew-Bet umożliwiła zatrudnienie tam 100 osadzonych przy produkcji mebli i to z pawilonów zakładu typu zamkniętego – tłumaczy kpt. Dariusz Śmiechowski, z-ca rzecznika prasowego Dyrektora Zakładu Karnego w Czerwonym Borze. - Stale rosnąca liczba skazanych zatrudnionych na terenie, pracowników gospodarczych, sprzątających oraz zatrudnionych w grupach transportowych i innych jednoznacznie określają obecne priorytety w polityce oddziaływań wobec więźniów. Pandemia i wprowadzone związane z nią ograniczenia zmusiły kierownictwo jednostki do przeorganizowania funkcjonowania instytucji także w sferze zatrudnienia. Obostrzenia i zamrożenie gospodarki wymusiło wstrzymanie zatrudnienia więźniów u kontrahentów zewnętrznych. Nastąpiła również redukcja grup osadzonych wykonujących pracę na terenie więzienia. Niemniej dzięki przemyślanemu i konsekwentnemu wprowadzeniu procedur sanitarnych udało się utrzymać zatrudnienie w przywięziennej hali produkcyjnej na wysokim 90% poziomie – kontynuje kpt. Dariusz Śmiechowski. - Odpowiedzią na nową pandemiczną rzeczywistość było także podjęcie przez kierownictwo kroków w kierunku pozyskania chętnych do współpracy przy uruchomieniu produkcji w kolejnej hali na terenie jednostki – dodaje.

Przed wprowadzeniem ograniczeń w związku z pandemią zatrudnienie u kontrahentów zewnętrznych znalazło 165 więźniów z Czerwonego Boru.

- Zredukowane do minimum w szczycie obostrzeń, teraz dynamicznie rośnie i osiągnęło już poziom około 140 zatrudnionych. Na podkreślenie zasługuje fakt, że liczba podmiotów z którymi współpracuje Zakład Karny w Czerwonym Borze nie uległa spadkowi. Kadra ds. zatrudnienia osadzonych prowadzi szeroką akcję promocyjną i czyni starania, by pozyskać nowe firmy do współpracy w zakresie zatrudnienia więźniów. Bardzo ciekawa jest propozycja ulokowania produkcji bądź bazy usługowej na terenie jednostki przy wykorzystaniu istniejącej już infrastruktury lub możliwość wybudowania nowej hali – wyjaśnia kpt. Dariusz Śmiechowski, z-ca rzecznika prasowego Dyrektora Zakładu Karnego w Czerwonym Borze.


 



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama