Zgodnie z ludowymi wierzeniami, możliwość bezpiecznego kąpania się w zbiornikach wodnych oficjalnie uznawana jest dopiero po 24. czerwca, czyli w momencie przesilenia słonecznego związanego z nocą świętojańską. Legendy głoszą, że woda jest „ogrzmiała” lub „przekwitnięta”, czyli po zakwitnięciu glonów i roślin wodnych. Mówi się również, że zanurzenie się w rzece, czy jeziorze właśnie w tę noc (24.06) spowoduje, iż ciała ludzi zostaną oczyszczone i odmłodzone.
Etnografowie mówią, iż kąpiel po północy tego dnia doprowadzi ludzi do pełni szczęścia w sferze miłości, macierzyństwa i małżeństwa. Istnieje także przesąd, który mówi o tym, że kąpiel przed św. Janem może wywołać u człowieka chorobę lub doprowadzić do utonięcia, a wszystko przez demony, które miałyby „być w wodzie” aż do 24 czerwca.
Nie jest wskazane kąpanie się w wodzie, gdy temperatura wody jest niższa niż 14 st. Celsjusza w okresie letnim. Zalecana temperatura wody do kąpieli i pływania nie powinna być niższa niż 18 stopni, a temperatura uznawana za najlepszą to 22-25 stopni.
Przysłowia:
- „Chrzest Jana w deszczowej wodzie trzyma zbiory w przeszkodzie”
- „Do świętego Jana o deszcz prosić trzeba, później baba zapaską napędzi go z nieba”
- „Gdy Jan z deszczem przybywa, to słota bywa także i we żniwa”
- „Dopiero gdy św. Jan wodę ochrzci, nic złego człowiekowi nie może grozić”
Niezależnie od poglądów pamiętajmy o rozsądnym i bezpiecznym korzystaniu z kąpielisk. W Łomży plaża miejska oficjalnie została otwarta 19 czerwca i jest nadzorowana przez ratowników.
Komentarze