Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 09:51
Reklama

PWSIiP trzecia w kraju

Wysoka pozycja Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży w prestiżowym rankingu pisma „Perspektywy”. Uczelnia zajęła trzecie miejsce w kraju wśród publicznych uczelni zawodowych.

- Bardzo mnie cieszy ten sukces – mówi prof. Dariusz Surowik, rektor PWSIiP. – Świadczy on o tym, że jesteśmy jednostką rozpoznawalną zarówno w regionie, jak i kraju, a wśród uczelni zawodowych mamy już ugruntowaną pozycję. Gratuluję wszystkim pracownikom i studentom. Jestem dumny z naszej wspólnoty akademickiej – dodaje.

Ranking Szkół Wyższych organizowany jest przez „Perspektywy” po raz 22. Uwzględnia 27 wskaźników, które składają się na sześć grup. PWSIiP najlepiej wypadła w kategoriach siła naukowa, absolwenci na rynku pracy i potencjał dydaktyczny. W sumie zdobyła 82,2 pkt. Najwięcej – 100 pkt - wśród ocenianych uczelni zdobyła za efektywność pozyskiwania środków zewnętrznych. Dzięki nim PWSIiP realizuje projekty, które wspierają proces dydaktyczny poprzez zakup nowego sprzętu, wyposażania pracowni, jak też podnoszenie kwalifikacji pracowników i studentów w zakresie znajomości języków obcych czy pozyskiwania certyfikatów zawodowych.

W rankingu publicznych uczelni zawodowych najważniejszym aspektem jest pozycja absolwentów na rynku pracy, mierzona przez ogólnopolskie badanie Ekonomiczne Losy Absolwentów przeprowadzane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Tu łomżyńska uczelnia otrzymała 67,76 pkt, co jest czwartym wynikiem w kraju. To ważne osiągnięcie, ponieważ pokazuje skuteczność dostosowania oferty kształcenia do zapotrzebowania regionalnej gospodarki.

- Zawsze bierzemy pod uwagę potrzeby pracodawców – podkreśla rektor Surowik. - Proponowane kierunki studiów podyplomowych, np. transport drogowy, rachunkowośc i finanse, cieszą się dużym powodzeniem wśród studentów, co dowodzi, że tacy specjaliści są poszukiwani. Z tą właśnie intencją tworzymy w tym roku nowe kierunki: mechatronikę oraz bezpieczeństwo i certyfikację żywności. Mamy nadzieję, że one również wpiszą się w zapotrzebowania regionu na wysokowykwalifikowanych pracowników – przyznaje.

PWSIiP w ubiegłym roku uplasowała się na siódmym miejscu w rankingu. Tegoroczna pozycja świadczy o stałym wzroście jakości kształcenia.

- Uważamy, że jakość kształcenia i badań podlega ocenie i właśnie dlatego od lat publikujemy rankingi pomocne zarówno dla konkurujących ze sobą szkół wyższych, jak i dla kandydatów w wyborze najodpowiedniejszych studiów – mówi Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy.

Ranking „Perspektyw” to jeden z najbardziej rozbudowanych i najbardziej transparentnych rankingów edukacyjnych na świecie. Jest też jednym z czterech, które posiadają międzynarodowy certyfikat jakości "IREG Approved". Jego metodologię opracowuje Kapituła pod przewodnictwem prof. Michała Kleibera, b. prezesa Polskiej Akademii Nauk.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama