Zakład karny w czerwonym borze powstał na mocy decyzji ministra sprawiedliwości 20 czerwca 2001 roku na terenie zlikwidowanej jednostki nadwiślańskich jednostek wojskowych MSWiA. Jest zakładem karnym typu zamkniętego, półotwartego i otwartego. Przeznaczony jest dla dorosłych mężczyzn tymczasowo aresztowanych, skazanych, odbywających karę pozbawienia wolności po raz pierwszy, recydywistów penitencjarnych. Pojemność zakładu karnego w czerwonym Borze wynosi obecnie 959 miejsc. Obiekt charakteryzuje się zabudową pawilonową - 6 pawilonów mieszkalnych. Zakład Karny w Czerwonym Borze jest największą tego typu jednostką w okręgu białostockim.
W trakcie 20 lat istnienia zakład karny w czerwonym Borze stał się nowoczesną i dobrze funkcjonującą placówką penitencjarną. Jest jednym z największych pracodawców w regionie.
Zatrudnia obecnie blisko 250 funkcjonariuszy i pracowników.
- Dzięki polityce zatrudnia prowadzonej przez kierownictwo, zakład karny niezmiennie może pochwalić się najwyższym współczynnikiem zatrudnienia więźniów w okręgu białostockim. Obecnie, pomimo utrudnień pandemicznych zatrudnionych jest 405 osadzonych – mówi kpt. Dariusz Śmiechowski, z-ca rzecznika prasowego dyrektora Zakładu Karnego w Czerwonym Borze. - W trakcie funkcjonowania jednostki udało się wypracować bezpieczne procedury zatrudnienia więźniów poza terenem jednostki. Osadzeni zatrudnieni są obecnie między innymi u takich kontrahentów jak DrewBet- Stare Kupiski, Rytel-Podgórze, IGB Mazovia, czy firma RoadCare – dodaje.
Jednostka prowadzi też działalność społeczną, skierowaną na współpracę z placówkami samorządami lokalnymi: Caritas, Stowarzyszenie JA i TY, UM Zambrów i inne.
W 2018 roku otwarto tu pierwszą w regionie halę produkcyjną w ramach programu „Praca dla więźniów” co pozwoliło na utworzenie 100 miejsc pracy dla osadzonych z oddziałów zamkniętych.
- Zakład karny w czerwonym Borze to wyszkolenie i profesjonalizm funkcjonariuszy i pracowników cywilnych – przekonuje kpt. Dariusz Śmiechowski.
Komentarze