Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 06:06
Reklama

Zapukają do drzwi i zapytają o osobiste informacje. Musisz odpowiedzieć

Znoszenie obostrzeń trwa, a swoje drzwi otwierają szeroko również urzędy. Główny Urząd Statystyczny nie czeka i od jutra sam będzie pukał do drzwi Polaków. Czy jego wysłannicy pojawią się również w twoim domu?
 Zapukają do drzwi i zapytają o osobiste informacje. Musisz odpowiedzieć

Autor: iStock

NSP w czasie pandemii

Co 10 lat w Polsce dokonywany jest Narodowy Spis Powszechny, którego zadaniem jest zebranie o Polakach jak najszerszego wywiadu nt. funkcjonowania gospodarstw domowych, poglądów politycznych i wyznaniowych czy statusu materialnego. Obywatele mają obowiązek odpowiedzieć na szczegółowe pytania m.in. o stan zdrowia, zarobki i warunki mieszkaniowe. Narodowy Spis Powszechny odbywa się właśnie w tym roku. Z uwagi na pandemię, jego forma przybrała nieco innych kształt niż w poprzednich latach, kiedy rachmistrzowie osobiście stawiali się pod każdym adresem. Od 1 kwietnia mogliśmy spisywać się za pomocą infolinii, rozmowy telefonicznej i ankiety internetowej do samodzielnego wypełnienia.

Zapukają do drzwi

Od 23 czerwca rachmistrzowie ruszą do polskich domów, w których nie odnotowano spełnienia obowiązku wynikającego z ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. Zgodnie z jej treścią, nie mamy prawa odmówić odpowiedzi na pytania zadawane przez przedstawiciela GUS, pod groźbą nałożenia grzywny w wysokości do 5 tys. zł. Urząd zapewnia, że rachmistrzowie będą odwiedzać Polaków, zachowując przy tym wszystkie standardy sanitarne, w tym zakrycie nosa i ust oraz zachowanie dystansu społecznego. Dla osób objętych izolacją przewidziano możliwość spisu telefonicznego, pod warunkiem udostępnienia numeru.

Jak sprawdzić, czy do domu nie przyszedł oszust?

Współcześnie społeczeństwo boryka się z wieloma próbami oszustw i wyłudzania danych, dlatego GUS daje możliwość zweryfikowania, czy mamy do czynienia z prawdziwym rachmistrzem. Przed przystąpieniem do wywiadu możemy zadzwonić na infolinię pod nr 22 279 99 99, wybierając 1 – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań,  a następnie 2 – weryfikacja tożsamości rachmistrza. Istnieje możliwość dokonania weryfikacji również drogą elektroniczną na stronie https://rachmistrz.stat.gov.pl/formularz/.

Każdy rachmistrz musi posiadać przy sobie identyfikator, w którym zawarte będą dane niezbędne do jego uwiarygodnienia:

1) imię i nazwisko wraz ze zdjęciem,
2) numer identyfikatora oraz hologram,
3) nazwę i logo wojewódzkiego biura spisowego,
4) podpis osoby upoważnionej do wystawienia identyfikatora,
5) okres, na jaki identyfikator został wystawiony.

Narodowy Spis Powszechny potrwa do 30 września.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama