- Za tym wielkim osiągnięciem, jak za każdym innym stoi oczywiście człowiek. Tutaj jest ich wielu, bo przecież ta idea już od lat była obecna w naszym życiu. Pochylali się nad nią ojcowie miasta, prezydenci, radni, wspierali ją nasi posłowie, przyjaciele, melomani. W końcu wsparł ją nawet Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. Piotr Gliński. Pracowali nad tym projektem wybitni fachowcy, jedni w zaciszu swoich gabinetów, inni na placu budowy – mówił dyrektor Jan Miłosz Zarzycki, wszystkim tym osobom dziękując w imieniu nie tylko muzyków i melomanów, ale całej społeczności naszego miasta.
Filharmonia Kameralna jest instytucją kultury Miasta Łomża współprowadzoną przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. W uroczystym otwarciu sali koncertowej uczestniczył Kacper Sakowicz, Szef Gabinetu Politycznego Ministra, który odczytał list od wicepremiera prof. Piotra Glińskiego. – Wszystkim państwu, którzy przyczyniają sprawnego funkcjonowania instytucji i jej ciągłego rozwoju gratuluję znakomitych efektów, a wiernej publiczności życzę satysfakcji z doznawania piękna muzyki. Wierzę, że zmodernizowana przestrzeń będzie służyć wspólnemu dobru, dzieleniu się pięknem, szerzeniu polskiej kultury, jak również podtrzymywaniu tradycji muzycznych regionu – napisał wicepremier, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. Piotr Gliński.
Okolicznościowe przemówienia z gratulacjami i najlepszymi życzeniami przekazali także wicewojewoda Marcin Sekściński, poseł Lech Kołakowski, przewodnicząca Rady Miejskiej Alicja Konopka, wicestarosta Maria Dziekońska, a w imieniu Zarządu Województwa Podlaskiego Agata Puchalska, dyrektor Biura Kultury Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku.
Odpowiedzialny za inwestycje w mieście zastępca prezydenta Andrzej Garlicki podkreślił, że było to bardzo trudne przedsięwzięcie. - Już na samym początku napotkaliśmy na wiele problemów i zakrętów. Pierwszym był projekt, który okazało się, że był projektem sali widowiskowej, a nie filharmonicznej, a to zasadnicza różnica. Dzisiaj wszyscy widzimy, że w ten kubaturowo stary budynek udało nam się wcisnąć nowoczesny obiekt, który jest dumą wszystkich mieszkańców Łomży. Jestem dumny z całego zespołu, który realizował tę inwestycję – powiedział Andrzej Garlicki szczególnie dziękując prof. Ewie Więckowskiej–Kosmali odpowiedzialnej za akustykę obiektu oraz Przemysławowi Adamowskiemu, który niezwykle trudne wymagania techniczne w tym obiekcie zmieścił.
Po zakończeniu koncertu nowy budynek poświęcił biskup łomżyński Janusz Stepnowski. Przed uroczystością swoje talenty muzyczne zaprezentowali m.in. uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej, grupy działające przy MDK-DŚT oraz Łomżyńska Orkiestra Dęta.
Budynek Filharmonii Kameralnej przeszedł całkowitą przebudowę. Z tego co powstało w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku zostały jedynie ściany nośne i konstrukcja nośna dachu. Wymieniono wszystkie instalacje wewnętrzne i część zewnętrznych. Kosztem pomieszczeń w piwnicach pogłębiono salę widowiskową celem zapewnienia większej kubatury. Na przestrzeni lat obiekt ten zmienił się nie do poznania. W części administracyjnej znajduje się sala prób i pomieszczenia socjalne. W obiekcie są także garderoby dla solistów, szatnie i toalety dla publiczności, w pełni wyposażone cztery kabiny do tłumaczeń symultanicznych, wykonano pomieszczenia reżysera dźwięku. Na sali koncertowej zamontowano najnowocześniejszy sprzęt technologii scenicznej spełniający najwyższe wymagania melomanów. W komfortowych warunkach w koncertach i widowiskach może uczestniczyć 404 widzów, w tym dwa miejsca są przygotowane dla osób niepełnosprawnych, do których potrzeb cały obiekt przystosowano. Przebudowa i rozbudowa Filharmonii Kameralnej kosztowała niemal 22 mln zł i była w około 25 proc. współfinansowana ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach Programu Infrastruktura Kultury.
A już niebawem zapraszamy na relację video z otwarcia Filharmoni Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży.
Komentarze