Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 15:52
Reklama dotacje rpo

Życie poświęcone drugiemu człowiekowi jest warte przeżycia, czyli 10 lat Wyższej Szkoły Zawodowej Ochrony Zdrowia TWP - [VIDEO]

Wyższa Szkoła Zawodowa Ochrony Zdrowia Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Łomży świętuje 10-lecie istnienia. To doskonała okazja by podsumować dotychczasowe działania i spotkać się w gronie przyjaciół szkoły. Dlatego w auli II Liceum Ogólnokształcącego odbyła się konferencja jubileuszowo - naukowa: „Szczepienia to podstawa skutecznej walki i zwycięstwa człowieka nad wirusami”.
Życie poświęcone drugiemu człowiekowi jest warte przeżycia, czyli 10 lat Wyższej Szkoły Zawodowej Ochrony Zdrowia TWP  - [VIDEO]

- Wyższa Szkoła Zawodowa Ochrony Zdrowia TWP w Łomży obchodzi jubileusz. Dziesięć lat może nie jest to dużo, ale dla Łomży znaczy bardzo wiele – powiedziała Maria Bauchrowicz-Tocka, prezes zarządu oddziału regionalnego Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Łomży. – Kształcimy ratowników medycznych, w czasie epidemii zrozumieliśmy jak niezwykle ważny jest to zawód. Dlatego nasza szkoła wpisała się w ofertę edukacyjną na rynku pracy. Jak dotąd uczelnia, razem z wcześniej funkcjonującym Policealnym Studium Medycznym wykształciła ponad tysiąc ratowników medycznych – z dumą podkreśliła pani prezes. 

 

Dlaczego warto studiować w Wyższej Szkole Zawodowej Ochrony Zdrowia? Bez zastanowienia Maria Bauchrowicz-Tocka powiedziała:

- Życie jest najcenniejszym darem, a nasi studenci i absolwenci ratują życie – przekonuje.

Podczas jubileuszowej uroczystości nastąpiło odznaczenie Sztandaru Wyższej Szkoły Zawodowej Ochrony Zdrowie TWP medalem „Zasłużony dla Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych”. O udekorowanie sztandaru Jego Magnificencja Rektor Witold Wincenciak  poprosił posła na sejm Lecha Antoniego Kołakowskiego.

W konferencji naukowo - jubileuszowej wziął udział wiceminister edukacji i nauki Wojciech Murdzek deklarując wsparcie dla Szkoły.

- Chciałbym wszystkim, którzy historię tej uczelni tworzą i tworzyli przez lata pogratulować – rozpoczął swoje wystąpienie Wojciech Murdzek. – Życzę wam, zwłaszcza jako szkole wyższej w szczególnym obszarze ochrony zdrowia, abyście się rozwijali i by dzięki wam przybywało dobrych absolwentów. Czas pandemii uwrażliwił nas na ten szczególny obszar związany z ludźmi, którzy stają na pierwszej linii konfrontacji i walki o zdrowie i życie drugiego człowieka.  Życzę Panie Rektorze – zwrócił się do Witolda Wincenciaka – byście nadal mogli zjednywać sobie życzliwych ludzi, aby to dzieło rozwijać i kontynuować, a tam gdzie będzie możliwa nasza pomoc – dodał minister – proszę korzystając z pośrednictwa wojewody i posła Kołakowskiego - będziemy ten dialog prowadzić – zadeklarował minister Murdzek.

Odznaczenia, wyróżnienia i konferencja

Podczas uroczystości wręczono również odznaczenia i wyróżnienia. Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości - nagrodą przyznawaną na pamiątkę stulecia odrodzenia Państwa Polskiego obywatelom polskim, którzy od czasu odzyskania niepodległości przyczyniali się do budowania i wzmacniania suwerenności, niepodległości, kulturowej tożsamości i materialnej pomyślności Rzeczypospolitej odznaczony został prof. dr hab. Jerzy Robert Ładny. Złotą odznaką honorową Zasłużony Popularyzator Wiedzy TWP odznaczona została Krystyna Michalczyk-Kondratowicz, prezes łomżyńskiego oddziału Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. Łomżyński oddział jest członkiem wspierającym Towarzystwo Wiedzy Powszechnej. Natomiast honorowy prezes Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Łomży prof. dr Witold Wincenciak odznaczony został Gwiazdą Pamięci „Polska Niepodległa

Elementem świętowania była także konferencja  naukowo - jubileuszowa poświęcona szczepieniom w kontekście skutecznej walki i zwycięstwa człowieka nad wirusami. O Epidemiach w Polsce i ich wpływie  na naszą historię opowiadał  prof. dr hab. Sławomir Pancewicz.

- Pandemia Covid-19 bardzo mocno wpłynęła na gospodarkę i społeczeństwo w sensie postrzegania tego, co się wokół nas dzieje, bardzo mocno wpłynęło na społeczeństwo w każdym wieku i będzie miała długotrwały wpływ na nas – stwierdził profesor Pancewicz. - Z historii Polski wiemy, że epidemie bardzo mocno odbiły się na kondycji państwa zwłaszcza politycznej, militarnej i przede wszystkim ludnościowej. Co prawda porównuje się Covid – 19 do grypy hiszpanki, na pewno jeśli chodzi o zasięg, ale kondycja państwa była wówczas zupełnie inna. Hiszpanka była po zakończeniu pierwszej wojny światowej czyli po konsekwencjach głodu, stresu i chorób związanych z warunkami ekonomicznymi – wyjaśnia profesor. - Tak więc hiszpanka trafiła na bardzo mocno osłabione społeczeństwo, a Covid trafił na społeczeństwo w bardzo dobrej kondycji – mam na myśli Polskę i Europę, a jednak jest to zjawisko zdecydowanie globalne – podsumował prof. dr hab. Sławomir Pancewicz, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UM w Białymstoku.

Referat poświęcony Bezpieczeństwu Personelu Medycznego w dobie Covid -19 przedstawił prof. dr hab. Jerzy Robert Ładny, który współtworzył łomżyńską uczelnię. Ważna była także odpowiedź na pytanie o szczepienia powszechne. – Wszystkie szczepionki dopuszczone na terenie Unii Europejskiej są bezpieczne – zapewnił profesor Ładny. – Ewentualne powikłania zakrzepowe i inne to są ułamki promili i mogły się zdarzyć i w związku i bez związku ze szczepieniem. Czystych przypadków silnych reakcji poszczepiennych jest od 90 -100 osób w skali kraju, u których wystąpiły poważne powikłania – ocenił prof. dr hab. Jerzy Robert Ładny, konsultant krajowy w dziedzinie medycyny ratunkowej. – Zalecam oczywiście nadal ostrożność, dystans społeczny i higienę osobistą.

Za ratownictwo medyczne w dużym stopniu w naszym województwie odpowiada wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Przy okazji jubileuszu szkoły wojewoda poinformował o mobilnym punkcie szczepień w mieście Łomża.

– Atutem takiego punktu jest to, że właściwie z „marszu” można do niego wejść i się zarejestrować, a szczepionka, którą będziemy oferować to jednodawkowa Johnson& Johnson – zachęca do szczepień wszystkich mieszkańców Ziemi Łomżyńskiej wojewoda Paszkowski.

Albert Einstein twierdził, że życie poświęcone drugiemu człowiekowi jest warte przeżycia, czego wobec tego można życzyć szkole, która kształci ratowników medycznych?

– Zdrowia przede wszystkim - z uśmiechem odpowiedział prof. dr Witold Wincenciak, rektor uczelni, która w nazwie ma właśnie ochronę zdrowia . – Zdrowia dlatego, by dalej rozwijać i umacniać naszą uczelnię, bo pracownicy ochrony zdrowia są potrzebni społeczeństwu nie tylko w okresie pandemii – dodał rektor Wyższej Szkoły Ochrony Zdrowia w Łomży.

Spotkanie zakończyło się pokazem ratownictwa medycznego studentów Wyższej Szkoły Ochrony Zdrowia, który koordynowała mgr Krystyna Ościłowicz  specjalista pielęgniarstwa ratunkowego.

Wszystkim pracownikom i studentom Wyższej Szkoły Ochrony Zdrowia w Łomży życzymy tylko sukcesów, jeszcze wielu tak pięknych jubileuszy, ale przed wszystkim własnej siedziby.

 

 



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama