Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 6 listopada 2024 02:16
Reklama

Godło, flaga i hymn Polski do zmiany. Jeszcze w tym roku

Orzeł przejdzie kosmetykę, flaga dostanie nową barwę i będzie coś specjalnie dla prezydenta.
Godło, flaga i hymn Polski do zmiany. Jeszcze w tym roku

Autor: iStock

Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu finiszuje z pracami mającymi uporządkować kwestię symboli narodowych. Jak wynika z planu prac legislacyjnych rządu, jeszcze w tym roku ma być gotowa ustawa dotycząca godła, flagi i hymnu Polski. Przejdą zmiany, a te są potrzebne, bo obecne przepisy pochodzą z 1980 roku. Były co prawda uszczegóławiane, ale sprawiło to, że w kwestii symboli narodowych panuje chaos. Właściwie w każdym urzędzie można zobaczyć trochę innego orła, a czerwień na flagach się od siebie różni.

Orzeł od Bąka

Zacznijmy od orła w godle. Autorem nowego wzoru ma być grafik Aleksander Bąk z Poznania i to jego wersję ministerstwo przedstawi jako obowiązującą. Eksperci zarzucają obecnemu orłu, że nie całe nogi ma złote (a jedynie szpony) i nie ma prześwitów między głową a koroną. Zaznaczmy, że kwestia „ozłocenia” całych nóg nie jest jeszcze przesądzona i ma się wyjaśnić w projekcie ustawy.

Flaga i czerwień

Na pewno jednak flaga zmieni kolor. Chodzi oczywiście o czerwień (wygląda jak cynober), który dziś jest określony w systemie CIELUV (model przestrzeni barw), a graficy już go nie używają. To ma się zmienić i teraz oficjalnym kolorem flagi ma być karmazyn, choć część specjalistów stawia na cynober.

Możliwe też, że państwowe urzędy będą wywieszały flagi z umieszczonym na nim godłem.

Hymn dla orkiestry

Muzyczną kosmetykę przejdzie też hymn. Dziś obowiązują oficjalne partytury na głos i fortepian, a ministerstwo chce dołączyć do tego orkiestry, aby i one już urzędowo wiedziały jak grać.

Chorągiew dla prezydenta

To też temat, o którym mowa jest od lat. Prezydent Polski ma otrzymać Chorągiew Rzeczypospolitej. Należy się ona zwierzchnikowi sił zbrojnych, którą oficjalnie wprowadzono w 1927 roku. Proporzec był używany wyłącznie podczas najważniejszych wydarzeń państwowych. Oryginalna chorągiew została w 1939 roku wywieziona z kraju przez Ignacego Mościckiego, używali jej prezydenci RP na uchodźstwie, a w 1990 roku wróciła do Polski. Nie miała już jednak zastosowania jako symbol narodowy.


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama