W środę 12 maja 2021 r. nadzór budowlany wydał pozwolenie na użytkowanie sali koncertowej Filharmonii Kameralnej im. W. Lutosławskiego. Obiekt powstał na początku lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku jako sala widowiskowo-konferencyjna przy budynku ówczesnego Urzędu Wojewódzkiego. Po jego przejęciu przez Miasto Łomża w 2007 roku na rzecz Filharmonii podejmowane były starania, aby gmach dostosować do współczesnych standardów. W połowie 2014 roku zakończyły się prace związane z pierwszym etapem rozbudowy i przebudowy części budynku, które objęły jego część administracyjną. Realizację kolejnego etapu rozpoczęto w 2016 roku.
- Okazało się wówczas, że posiadana dokumentacja projektowa jest wadliwa i należy ją zmienić. Wiązało się to z przesunięciem w czasie realizacji inwestycji, a jej wysokie koszty powodowały podzielenie tego etapu na kolejne części – informuje zastępca prezydenta Andrzej Garlicki.
Prace już się zakończyły i trwa procedura przekazania obiektu Filharmonii Kameralnej. Jego uroczyste otwarcie po przebudowie planowane jest na 20 czerwca br., oczywiście koncertem łomżyńskich filharmoników.
Natomias jeśli chodzi o przebudowę zabytkowej Hali Targowej na Halę Kultury prace zakończyły się już w ubiegłym roku. Swoją działalność obiekt rozpoczął w połowie marca br. Początkowe działania obejmowały udostępnianie pomieszczeń grupom twórczym oraz instytucjom kultury. Odbyły się tam również dwie sesje Rady Miejskiej. Ze względu na ograniczenia związane z pandemią koronawirusa ceremonię oficjalnego otwarcia odwlekano w czasie.
– Możemy już poinformować, że odbędzie się ona 15 czerwca br. podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej Łomży, zorganizowanej w rocznicę nadania praw miejskich naszemu miastu – informuje z zadowoleniem zastępca prezydenta Andrzej Garlicki.
Pomieszczenia Hali Kultury przeznaczone są na działalność kulturalno-edukacyjną i udostępniane instytucjom kultury Miasta Łomża, stowarzyszeniom i fundacjom oraz grupom twórczym. Obiekt nie może być wykorzystywany do działań komercyjnych oraz handlowych. Zakładany plan pracy obejmuje realizację wydarzeń i inicjatyw własnych takich jak: koncerty, spektakle, wystawy, warsztaty, projekcje filmowe, a także zaangażowanie w najważniejsze wydarzenia kulturalne w Łomży, m.in. Festiwal „Walizka”, Soundtrack, Cafe Kultura, spotkania z twórcami organizowane przez bibliotekę oraz inicjatywy organizowane przez organizacje pozarządowe i niezależne grupy twórcze. Oferta kulturalno – edukacyjna Hali Kultury skierowana jest do zróżnicowanej grupy odbiorców: dzieci, młodzieży, dorosłych, seniorów, osób niepełnosprawnych, grup defaworyzowanych. Wydarzenia odbywające się w obiekcie będą zarówno bezpłatne, jak i odpłatne - biletowane (głównie koncerty oraz spektakle teatralne).
Warto podkreślić, że każda z powyższych inwestycji była realizowana ze wsparciem ze środków zewnętrznych. Z Funduszu Promocji Kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pozyskano dofinansowanie na realizację Filharmonii Kameralnej, natomiast dotacja na przebudowę zabytkowej hali targowej na Halę Kultury pochodziła z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.
Komentarze