Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 3 stycznia 2025 23:27
Reklama

Bezpieczna szkoła, czyli jaka? Konferencja w PWSIiP

Konferencja „Bezpieczna i przyjazna szkoła. Przeciwdziałanie przemocy rówieśniczej” została zorganizowana w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Wydarzenie otworzył – witając „elity łomżyńskiej oraz regionalnej edukacji” – dr hab. Robert Charmas, rektor PWSIiP.

Konferencja „Bezpieczna i przyjazna szkoła. Przeciwdziałanie przemocy rówieśniczej” została zorganizowana w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży.  Wydarzenie otworzył – witając „elity łomżyńskiej oraz regionalnej edukacji” –  dr hab. Robert Charmas, rektor PWSIiP.

- Nasza uczelnia ma nieomal obowiązek angażować się w wydarzenia, które dotyczą ważnych kwestii społecznych, chociażby ze względu na fakt, że studenci pracy socjalnej Instytutu Społeczno-Humanistycznego PWSIiP w  przyszłej aktywności zawodowej będą musieli rozwiązywać wiele problemów społecznych, także tych dotyczących przemocy rówieśniczej – powiedział dr hab. Robert Charmas, rektor PWSIiP.

Konferencja została zorganizowana przez Urząd Miejski w Łomży, Łomżyńskie Centrum Rozwoju Edukacji oraz Państwową Wyższą Szkołę Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Wzięli w niej udział nauczyciele i dyrektorzy szkół z Łomży i okolicznych powiatów, studenci PWSIiP, nauczyciele akademiccy oraz osoby bezpośrednio związane z sektorem edukacji, m.in. dyrektor łomżyńskiej delegatury Kuratorium Oświaty w Białymstoku Dorota Szymonowicz, naczelnik Wydziału Oświaty UM w Łomży Andrzej Piechociński orasz zastępca prezydenta Łomży dr Agnieszka Muzyk.

- Na konferencję zaprosiliśmy nie tylko nauczycieli z Łomży, ale także tych z przylegających do naszego miasta powiatów, ponieważ chcemy przeciwdziałać przemocy wśród dzieci i młodzieży w sposób kompleksowy, a rotacja młodych ludzi związana z edukacją, poszukiwaniem odpowiedniej szkoły jest bardzo duża, wykracza poza granice administracyjne naszego miasta – stwierdziła dr Agnieszka Muzyk, zastępca prezydenta Łomży.

Dorota Szymonowicz z łomżyńskiej delegatury Kuratorium Oświaty w Białymstoku przedstawiła dane statystyczne dotyczące przemocy w polskich szkołach. Wynika z nich, że pond 92 proc. młodzieży nigdy nie zostało w szkole pobitych, ale ponda 62 proc. nie czuje się w szkole bezpiecznie. Młodzież często doświadcza przemocy werbalnej: prawie 46 proc. uczniów szkół podstawowych, 43 proc. gimnazjalistów i 21 proc. uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

- Nasze stowarzyszenie przeciwdziała przemocy rówieśniczej na dwóch poziomach. Organizujemy szkolenia i warsztaty dla pedagogów, ale jednocześnie prowadzimy treningi pewności siebie dla dzieci, które doświadczają przemocy rówieśniczej, czyli takich zjawisk jak ostracyzm społeczny, m.in. wykluczenie z życia klasy, przezwiska, pobicia. W województwie mazowieckim jesteśmy jedyną organizacją, która zajmuje się tego typu problematyką – stwierdziła Joanna Węgrzynowska ze Stowarzyszenia „Bliżej Dziecka”.

W Polsce przemoc rówieśnicza różnicuje się ze względu na województwo.  Najmniej agresywnych zachowań odnotowuje się w województwach łódzkim i świętokrzyskim, najwięcej w pomorskim, a województwo podlaskie znajduje się w środku tej „stawki”.

- Samo zjawisko przemocy zmienia się, dołączają jego nowe rodzaje, na przykład cyberprzemoc, o której jeszcze dziesięć lat temu w zasadzie nikt nie słyszał – stwierdził dr hab. Jacek Pyżalski, prof. Uniwersytetu im.  Adama Mickiewicza w Poznaniu.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama