Biurowiec za budynkiem administracyjnym PWSIiP otrzymała od samorządu województwa podlaskiego. Wkrótce puste dziś pomieszczenia przejmą studenci, wykładowcy i administracja. Uczelnia stale się rozwija, dlatego potrzebuje coraz więcej przestrzeni.
- W 2004 r. zaczynaliśmy od jednego budynku, dziś kampus przy ul. Akademickiej tworzą cztery budynki, w centrum Łomży mamy kolejne dwa, a i tak odczuwamy potrzebę rozbudowy uczelni - mówi prof. Dariusz Surowik, rektor PWSIiP. – Trzeba pamiętać, że kształcimy praktyków, oprócz wykładów, na wielu kierunkach prowadzimy zajęcia laboratoryjne, ćwiczenia, do zapewnienia właściwych warunków studiów potrzebujemy odpowiedniej przestrzeni.
W nowym budynku miejsce znajdą przede wszystkim sale dydaktyczne, wyposażone w nowoczesne sprzęty i urządzenia. Przeniesie się tam również archiwum, serwerownia i część administracji. Efektownym elementem rozbudowanej bryły uczelni będzie łącznik o przeszklonym dachu. Tu także będą mieściły się sale wykładowe, jednak ma on też pełnić funkcję centrum uczelni o charakterze atrium - na potrzeby spotkań, konferencji czy rekreacji. Dzięki ścianom mobilnym szybko zmieni swoje przeznaczenie z przestrzeni otwartej na konferencyjną, z zapleczem bufetowym. Całość planowana jest z rozmachem – nowe przestrzenie mogą sięgnąć 2200 m kw., rozważana jest też nadbudowa kolejnego piętra. Wszystkie budynki połączy jednorodna stylistyka architektoniczna i nowe zagospodarowanie otoczenia, projektowane z myślą o aktywności społeczno-kulturalnej studentów.
- Rola uczelni w Łomży jest wyjątkowa. To zapewnienie kształcenia na wysokim poziomie, ale i oferowanie przyjaznej przestrzeni dyskusji akademickiej, wymiany doświadczeń między biznesem a nauką, w końcu studenckich spotkań - mówi prof. Dariusz Surowik, rektor PWSIiP. – Nasze budynki już wpisały się w krajobraz miasta jako symbol nowoczesności i marki Łomży. Jestem przekonany, że kolejna inwestycja utrwali ten obraz.
Najlepszy projekt na koncepcję zagospodarowania całości będzie wybrany w konkursie. Uczelnia organizuje go we współpracy z białostockim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich. Przedstawiciele SARP wraz z przedstawicielami uczelni będą oceniać nadesłane na konkurs prace. Liczą na koncepcje o wysokich wartościach architektoniczno-urbanistycznych, zawierające atrakcyjne i funkcjonalne rozwiązania przestrzenne. Pula nagród dla zwycięzców to 30 tys. zł. Zdobywca pierwszej nagrody zostanie dodatkowo zaproszony do negocjacji cenowych w celu wykonania dokumentacji projektowej. Konkurs zostanie rozstrzygnięty do końca czerwca. Po etapie projektowania władze uczelni rozpoczną starania o pozyskanie funduszy na rozbudowę.
Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży zatrudnia ponad 150 pracowników dydaktycznych. Na 14 kierunkach w trzech wydziałach, kształci się prawie 2 tys. studentów. Nowa przestrzeń pozwoli na tworzenie nowych kierunków studiów oraz zwiększanie liczby studentów.
Komentarze