Mimo utrudnień związanych z pandemią COVID-19 kardiologia w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży dynamicznie się rozwija. Kilka dni temu w Pracowni Elektrofizjologii Oddziału Kardiologicznego Szpitala Wojewódzkiego w Łomży przeprowadzone zostały pierwsze zabiegi ablacji zaburzeń rytmu serca z wykorzystaniem systemu CARTO. Jest to jeden z najnowocześniejszych systemów do elektrofizjologicznego mapowania serca. Umożliwia on dokładne odwzorowanie potencjałów elektrycznych i szczegółową lokalizację źródeł zaburzeń rytmu serca za pomocą specjalnego programu komputerowego. Dzięki temu można bardzo precyzyjnie wykonać zabieg ablacji, usuwający źródło arytmii. Wykorzystując możliwości systemu CARTO wykonano zabieg ablacji migotania przedsionków.
- To skomplikowana procedura, wymagająca nakłucia przegrody międzyprzedsionkowej, aby przejść do lewego przedsionka serca, a następnie wykonać ablację rozległych obszarów mięśnia sercowego w obrębie tej części serca – wyjaśnia dr hab. n. med. Marek Kiliszek, który wraz z zespołem przeprowadził zabiegi ablacji.
System CARTO umożliwia nie tylko precyzyjną lokalizację elektrody w sercu, ale też pokazuje siłę z jaką elektroda dotyka do serca oraz pozwala na natychmiastową ocenę skuteczności aplikacji. W ten sposób tak trudna procedura może być zrealizowana szybko i bezpiecznie. Tego rodzaju wysoce specjalistycznych ablacji nie wykonywano dotychczas w łomżyńskim szpitalu. Profesor Kiliszek przeprowadził dwa zabiegi ablacji migotania przedsionków. Każdy z nich trwał około dwie godziny. Pacjenci czują się dobrze i zostali już wypisani do domu.
Aktualnie w Pracowni Elektrofizjologii Oddziału Kardiologicznego Szpitala Wojewódzkiego w Łomży mogą być leczeni pacjenci z różnego rodzaju zaburzeniami rytmu serca: częstoskurczami węzłowymi, zespołem WPW, dodatkowymi pobudzeniami komorowymi i przedsionkowymi, a także trzepotaniem i migotaniem przedsionków. Zabiegi ablacji wykonuje dr hab. n. med. Marek Kiliszek - kardiolog z wieloletnim doświadczeniem zabiegowym, pracownik naukowy Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, prowadzący szkolenia dla elektrofizjologów z całego kraju.
Komentarze