Dlaczego Żółty Żonkil?
„Żółte Żonkile” to akcja organizowana w celu upamiętnienia rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Ta roślina jest symbolem pamięci wydarzeń z wiosny 1943 roku. Stało się tak dzięki ostatniemu przywódcy powstania, Markowi Edelmanowi, który co roku składa bukiet tych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na warszawskim Muranowie. To właśnie dzięki niemu żółty żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci po powstańcach. Ciekawostką jest, że Edelman co roku dostawał żonkile od anonimowej osoby. Stąd właśnie jego pomysł, by tysiące wolontariuszy rozdawało je na ulicach miast w całej Polsce.
Wyjątkowa rocznica w hołdzie kobietom
19 kwietnia to w tym roku nie tylko same obchody 78. rocznicy powstania w getcie warszawskim. Muzeum Polin chce uczcić tym razem nie tylko wybuch powstania, ale także podkreślić ogromną rolę kobiet, jaką niewątpliwie w nim odegrały. To właśnie one podczas powstania zapewniały zaplecze logistyczne dla walczących Żydów. Organizowały kuchnie ludowe i rozprowadzały zakazaną prasę. Były także sanitariuszkami i często same łapały za broń. Wręczanie przez wolontariuszy tych kwiatów jest pretekstem do zatrzymania się i pozwolenia sobie na chwilę zadumy i pamięci o bohaterach.
Jak dołączyć do akcji?
Mieć świadomość i wiedzę. Edukacja to największy wyraz szacunku dla powstańców. Warto też przypiąć papierowy żonkil – symbol tego, że łączy nas pamięć o Powstaniu, jego bohaterkach oraz bohaterach. Szablon można pobrać ze strony, wydrukować i wyciąć. Istnieje również możliwość dodania specjalnej nakładki na fejsbukowym profilu. Ze strony organizatora https://polin.pl/pl można też ściągnąć dedykowaną akcji grafikę i powiesić ją w widocznym miejscu, np. na oknie.
Komentarze