Kim właściwie jest influencer?
Najprościej mówiąc, jest to osoba, która poprzez budowanie „więzi” ze swoimi obserwatorami, zyskuje popularność w mediach społecznościowych i blogach. Kiedy zasięg publikowanych materiałów jest na tyle duży, że ich autor staje się rozpoznawalny i dociera do dużej grupy ludzi, może wejść we współpracę ze znanymi markami. Wtedy za określone profity rekomendować ich produkty. W zależności od serwisu, w którym publikują, influencerzy dzielą się na: youtuberów, podcasterów, instagramerów, tiktokerów oraz blogerów. Według Spider’s Web, za jednorazową współpracę najlepsi w tym zawodzie zarabiają nawet 200 tysięcy złotych miesięcznie.
Połowa młodych Polek marzy o karierze w internecie
O nietypowym kierunku, który planuje uruchomić prywatne liceum w Słupsku, dziennikarka TVN24 Justyna Suchecka rozmawiała z prowadzącymi program śniadaniowy Dzień Dobry TVN. „Zawód influencera kojarzy im się z popularnością i czymś bardzo ekscytującym. Często nie zdają sobie sprawy, że jest to ciężka praca. Myślę, że jak pójdą do takiej szkoły, w której będą musiały się nauczyć podstaw marketingu, psychologii, zarządzania, nagle się okaże, że ta szkoła przypomina trochę technikum ekonomiczne, a tym samym przestanie być aż tak ekscytująca” – tłumaczyła rozmówczyni. Pytana o to, dlaczego internetowa kariera jest tak popularna wśród dziewczynek, zaznaczyła, że będąc po drugiej stronie ekranu, może wydawać się to czystą przyjemnością. W mediach społecznościowych widać tylko końcowe efekty ciężkiej pracy vlogerów. Młode kobiety nie zdają sobie sprawy z tego, że aby być ikoną medialną, nie wystarczy ładnie wyglądać. Trzeba jeszcze umieć przekazać treści i oprawić je technicznie, np. składając film, który będzie finalnym efektem. O takiej pracy marzy połowa dziewczynek badanych przez Inspiring Girls Polska.
Jakie cechy trzeba mieć, aby podbijać internet?
Według bizzit.eu, najważniejsza w zawodzie influencera jest autentyczność. Portal zaznacza również, że ikona internetu powinna zająć się tym, na czym się zna. To zawód, którego zadaniem jest wpływać na opinię odbiorców. Trzeba zatem dbać o jakość przekazywanych treści, ponieważ wszystko to, co jest „wpychane” na siłę, nie będzie dobrze odbierane przez internautów. Kreowanie wizerunku w sieci to jedno, ale bez naturalnej charyzmy ciężko jest przekonać miliony osób, że jest się liderem wśród opiniodawców.
News4Media, fot. iStock
Komentarze