Czym jest IKP
Internetowe Konto Pacjenta to aplikacja, która daje pacjentom wgląd w dotychczasową historię leczenia. Umożliwia umówienie wizyt lekarskich, pozwala na bieżąco monitorować wystawiane recepty oraz zarządzać zgodami na udzielanie informacji o stanie zdrowia bliskim. Jest też źródłem informacji na temat składek, które odprowadzamy oraz miejsc, w których możemy się leczyć. IKP daje również możliwość zarejestrowania się na szczepienie przeciwko COVID-19.
Recepta i zwolnienie bez wychodzenia z domu
Jeżeli posiadasz konto w aplikacji IKP, nie musisz umawiać się na wizytę u lekarza, aby uzyskać recepty czy zwolnienia lekarskie. Za pomocą swojej aplikacji odbierzesz również skierowanie, np. do poradni specjalistycznych. Jeżeli kontynuujesz leczenie, otrzymasz również kolejne recepty na te same leki.
Jak założyć konto
Aby uzyskać dostęp do swojego IKP, musisz posiadać Profil Zaufany (założysz go m.in. w Urzędzie Skarbowym) lub elektroniczny dowód osobisty. Możesz zrobić to również za pośrednictwem banku PKO, konta Inteligo, banku Pekao, banków spółdzielczych.
Poniżej wyjaśniamy krok po kroku jak zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta za pomocą tych narzędzi:
1. Wejdź na stronę www.pacjent.gov.pl.
2. W prawym, górnym rogu strony kliknij niebieski przycisk "Zaloguj się".
3. Rozwinie się menu z przyciskiem "Zaloguj się na IKP". Musisz na niego kliknąć.
4. Otworzy się witryna, poprzez którą będziesz mógł wybrać jedną z wymienionych wcześniej metod. Jeżeli logujesz się elektronicznym dowodem osobistym, musisz dysponować specjalnym narzędziem lub aplikacją, które ci w tym pomogą (strona prowadzi krok po kroku przez całą procedurę). Jeśli wybierzesz Profil Zaufany lub jedno z kont bankowych, zostaniesz przekierowany do formularza logowania. Po wpisaniu poprawnego loginu i hasła, uzyskasz dostęp do IKP.
News4Media, fot. iStock
Komentarze