Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 00:59
Reklama

Dziś niektóre budynki w całej Polsce zaświecą na niebiesko. Sprawdź dlaczego

Czy zastanawiałeś się kiedyś co może łączyć Lionela Messiego, Alberta Einsteina i Andy’ego Warhola? Choć to skrajnie różne osobowości, mają jedną wspólną cechę. Dziś jest szczególny dzień, który pozwoli ci spojrzeć na te trzy postacie przez „niebieskie okulary”.

2 kwietnia przypada Dzień Świadomości Autyzmu. Dziś na świecie króluje kolor niebieski, który jest ukłonem w stronę osób cierpiących  na tą wyjątkową dolegliwość. 

Przypadłość geniuszy

To właśnie autyzm jest wspólnym mianownikiem dla wybitnych osobowości takich jak Einstein, Messi czy Andy Warhol. Zachowania specyficzne dla tej dolegliwości naukowcy stwierdzili również m.in. analizując styl pisania listów Amadeusza Mozarta czy badając specyficzny, wyobcowany sposób bycia Isaaca Newtona. Istnieje teoria, która mówi o tym, że choroba mogła pomóc im wszystkim w osiągnieciu sukcesu.

Jak objawia się autyzm?

Dzieci cierpiące na tą dolegliwość często oceniane są krzywdząco jako niegrzeczne, nieposłuszne. Dorosłym autystom przypisuje się cechy dziwaka, dlatego często osoba taka pada ofiarą drwin i szyderstwa. Dziś na całym świecie środowiska związane z autyzmem starają się zwrócić uwagę społeczeństwa na zwiększenie świadomości o jego objawach, aby wyeliminować zachowania mogące wykluczyć osoby z tą przypadłością. Najbardziej charakterystyczne z nich to unikanie kontaktu wzrokowego z innymi osobami, częste powtarzanie tych samych zwrotów, trudność w wyrażaniu uczuć, problemy z aktywną konwersacją czy brak reakcji na własne imię. Oczywiście spektrum autyzmu to bardzo szerokie pojęcie i może przybierać jeszcze więcej postaci.

„Na niebiesko dla autyzmu”

Załóż dziś niebieską koszulkę albo zrób cokolwiek związanego z tym kolorem, co zwróci uwagę innych ludzi na solidarność z osobami autystycznymi. Możesz dodać specjalną nakładkę na facebookowe zdjęcie profilowe, założyć niebieską opaskę na rękę lub zapalić światło w tym kolorze i zachęcić do podobnej aktywności swoich znajomych. 2 kwietnia na całym świecie podświetlone na niebiesko zostaną również niektóre budynki, m.in.. Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, który bierze udział w polskiej odsłonie akcji „Light i tup blue” zainaugurowanej przez organizację Autism Speaks.

News4Media, fot. iStock


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama