Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 14:07
Reklama

Chrystus żyje w każdym z nas - Na Starym Rynku biskup Janusz Stepnowski Ordynariusz Diecezji Łomżyńskiej [VIDEO]

Z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych rozmawialiśmy z biskupem Januszem Stepnowskim, ordynariuszem Diecezji Łomżyńskiej. Święto Zmartwychwstania Pańskiego jest najważniejszym świętem chrześcijaństwa. Pasterz wspólnoty diecezjalnej wypowiedział się w kwestii istoty Wielkanocy, wpływu pandemii na życie diecezji, inicjatyw lokalnych, setnej rocznicy utworzenia Diecezji Łomżyńskiej oraz roku św. Józefa. Rozmawiał Dawid Włodkowski.
Chrystus żyje w każdym z nas - Na Starym Rynku biskup Janusz Stepnowski Ordynariusz Diecezji Łomżyńskiej [VIDEO]

D.W.: - Kościół katolicki podejmuje wiele inicjatyw i aktywności. Trwają przygotowania do 100. rocznicy utworzenia Diecezji Łomżyńskiej. Na czym one dokładnie polegają i jak będą przebiegały? 

Bp. Janusz Stepnowski: - Przede wszystkim inicjatywy dzieją się w naszych parafiach. My przygotowania rozłożyliśmy na trzy lata. Każdy rok będzie miał swoją tematykę. W tym skupiamy się na Rodzinie. Chcemy poświęcić jej całą uwagę. Najmniejszą komórką kościoła jest rodzina. W czasie inauguracji Roku Rodziny w naszej diecezji, na początku przygotowań, wspomniałem o roli ojca. W dzisiejszych czasach nieraz ten ojciec jest zepchnięty na margines życia rodzinnego. Czasem ma mało odwagi żeby upomnieć córkę czy syna, a nieraz jest po prostu nieobecny. Z racji wyjazdów, pracy za granicą czy nawet z tego powodu, że małżonkowie żyją w separacji czy mają swoje autonomiczne życie. Młodzież, dorastające dzieci, potrzebują ojca w rodzinie. W Starym Testamencie ojciec odgrywa pierwszorzędną rolę. Kobieta jako matka jest wspomniana w Starym Testamencie ze 200 razy, natomiast ojciec ponad 1200 razy. Mam nadzieję, że ta rola ojca w dzisiejszym świecie będzie się umacniać. Są grupy bardziej tradycyjne, które chcą ukazać ojca w naszej diecezji, który modli się. Nie wstydzi się tego,  że należy do wspólnoty kościelnej.  

Drugi rok przygotowania do Jubileuszu będzie poświęcony ludziom młodym. Pierwszy Synod Diecezji Łomżyńskiej już przed laty dostrzegł złożoną sytuację młodzieży w naszej Diecezji, która charakteryzuje się braterstwem, przyjaźnią i solidarnością. Podkreślił także postawy młodych nacechowane niepokojem, rozczarowaniem czy lękami. Wielu młodych angażuje się duszpastersko w różne inicjatywy diecezjalne i parafialne, formują się w grupach i stowarzyszeniach, podejmują także dzieło ewangelizacji swoich rówieśników. Patrząc jednak na dzisiejszą rzeczywistość Kościoła, chcemy odzyskiwać młodych ludzi, których w życiu Kościoła jest coraz mniej. Kościół widzi w nich nie tylko przedmiot swojej duszpasterskiej troski, lecz uznaje, że są też czynnym podmiotem jego misji i aktywnymi uczestnikami ewangelizacji. To oni są w stanie nie tylko ożywić duszpasterstwo w parafii, ale także zanieść Dobrą Nowinę do ludzi, których na co dzień spotykają. Misja ewangelizacyjna Kościoła Łomżyńskiego realizowana jest wspólnie przez osoby duchowne i świeckie. Uprzywilejowanym miejscem tych działań jest wspólnota parafialna. 

Na trzecim etapie duchowego przygotowania do 100-lecia powstania Diecezji pochylimy się nad rolą, znaczeniem i miejscem parafii w życiu każdego z nas. Najlepszym sposobem budzenia współodpowiedzialności za parafię duchownych i świeckich jest współuczestnictwo, współodpowiedzialność i pogłębiona formacja chrześcijańska. Zastanowimy się nad tym jak jeszcze bardziej stawać się rodziną parafialną w kontekście ewangelicznego odczytywania znaków czasu.  Chcę podkreślić także, że u początków naszego przygotowania do Jubileuszu w dniach 4 i 5 czerwca tego roku  będziemy obchodzić 30. rocznicę pobytu w Łomży świętego Jana Pawła II. Przypomnimy sobie nauczanie naszego wielkiego Rodaka i przesłanie jakie zostawił w Kościele Łomżyńskim. Mamy przed sobą te wielkie zadania aby później w roku 2025 wspólnie celebrować to dziękczynienie. 

D.W.: - Ogłoszono rok św. Józefa.  Jak ważną postacią zarówno w Biblii jak i dla nas w życiu codziennym jest św. Józef ?

Bp Janusz Stepnowski:- To jest postać ojca. W genealogii św. Mateusza jest ponad 40 imion mężczyzn i pojawiają się tylko 4 niewiasty. Św. Józef jest tym, który daje dziedzictwo, pochodzenie i tożsamość. Mimo że św. Józef nie był biologicznym ojcem dla Jezusa, jednakże Jezusowi dał tożsamość oraz przynależność do rodziny. Rola św. Józefa, szczególnie w czasach pandemii, będzie jeszcze wzrastała. Ludzie ciągle wzdychają i modlą się o to, aby za przyczyną św. Józefa ustała pandemia. 

D.W.: - Jakie przesłanie chciałby Ksiądz Biskup przekazać naszym Czytelnikom z okazji świąt wielkanocnych?

Bp Janusz Stepnowski: - Chciałbym życzyć Wam drodzy Czytelnicy, aby te święta, mimo wielu trudności, były błogosławione. Nieraz w Waszych domach przeżywacie chwile samotności. Szczególnie dotyczy to osób starszych i osób, które mają rodzinę za granicą.  Pamiętajcie, że sami nie jesteście. Chrystus, który zmartwychwstał jest wraz z Wami i daje nam wszystkim siłę. Jeśli nasze serce otworzymy na Chrystusa Zmartwychwstałego, to on da wszystko z siebie. Da nam tę łaskę aby problemy codziennego życia, choroby, bóle czy rozłąki po prostu przeżyć. A Wy, drodzy synowie i córki, jeśli macie świadomość, że wasza mama czy tata zostali w domu, w ten dzień Zmartwychwstania, dajcie im znak o sobie. Zadzwońcie do rodziców aby dać im nadzieję, że, mimo rozłąki, jesteście blisko nich. Chrystus prawdziwie zmartwychwstał! Chrystus żyje, Chrystus żyje w każdym z nas! Błogosławionych świąt. Alleluja ! Alleluja !  

D.W. : - Dziękujemy serdecznie za możliwość rozmowy w tak ważnym dla ludzi wierzących czasie przygotowania  do Świąt Wielkanocnych.

Bp. Janusz Stepnowski: - Bóg zapłać. 



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama