Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 28 kwietnia 2025 19:28
Z ostatniej chwili!
Reklama

Rzeźby Marity Benke-Gajdy w Galerii Sztuki Współczesnej

Od 15 marca do 5 maja 2021 r. w Galerii Sztuki Współczesnej w Łomży będzie można oglądać wystawę rzeźby ceramicznej Marity Benke-Gajdy zatytułowanej „...jak jeden dzień". Powstała z okazji 40-lecia pracy twórczej artystki. Jednocześnie zachowane będą obostrzenia sanitarne takie jak maseczki, dezynfekcja rąk i dystans. Równocześnie w galerii może być sześć osób.
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP
Rzeźby Marity Benke-Gajdy w Galerii Sztuki Współczesnej

Autor: Galeria Sztuki Współczesnej

Marita Benke-Gajda jako artystka koncentruje się na osobistych przeżyciach, świecie baśni i fantazji oraz sferze sacrum. Czerpie inspiracje z natury i kultury.  

Reklama dotacje unijne dla firm

Dużo uwagi poświęca szczegółom formy. Tworzy figurki zdobione ciekawymi detalami, reliefami, ażurami, „ceramicznymi” rysunkami. Jednocześnie wykonuje monumentalne rzeźby.  

Aktualna ekspozycja zatytułowana „…jak jeden dzień” składa się z rzeźb o tematyce sakralnej, portretów zdobionych barwnymi wzorami w stylu malarstwa Hundertwassera, reliefowymi rysunkami inspirowanymi naturą oraz figurkami kobiet i aniołów.

Towarzyszy jej interesujący 100-stronnicowy album z uroczymi reprodukcjami dzieł Marity Benke-Gajdy, które są wzbogacone wierszami Krzysztofa Ślusarczyka. Publikację zaprojektował Wojtek Kowalczyk, krakowski grafik i rysownik.

W Łomży odbyło się już osiemnaście wystaw z udziałem artystki, w tym sześć indywidualnych. Były one prezentowane w Galerii Sztuki Współczesnej, Muzeum Północno-Mazowieckim i Muzeum Diecezjalnym.

Marita Benke-Gajda tworzy cykle tematyczne, których powstało już prawie trzydzieści. Najbardziej znane to „Ptaki”, „Tajemniczy ogród”, „Powroty”, „W czerni i bieli”, „Misy”, „Epitafium dla Romka”, „Kochankowie”, „Żydzi polscy”, „Pajace”, „Anioły”, „Kamieniowisko”, „Pielgrzymi”, „Panie, panny, panienki”, „Gejzery”, „Dotyk”, „Drzewa”, „Projekt Anetka”, „Dla Hundertwassera” „Pejzaże”, "Madonny", „Bramy”, „Woda”, „Fale”, „Zielnik z Poręby” .

Artystka jest absolwentką Wydziału Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Uzyskała dyplom w 1973 roku w pracowni prof. Leszka Wajdy. Na koncie ma ponad 200 wystaw zbiorowych i indywidualnych w kraju i w różnych stronach świata. Za swoje dokonania była wielokrotnie nagradzana, m.in. za wzór przemysłowy na międzynarodowych targach w Poznaniu oraz za realizację artystyczną roku, przyznaną przez „Cepelię”. W roku 1987 odebrała nagrodę „Plastyki” w dziedzinie sztuki użytkowej, a w 1999 – Złotą Odznakę „Zasłużony dla Cepelii”. W 2009 roku została „Osobowością Gminy Zabierzów”. Dwukrotną otrzymała stypendium Ministra Kultury i Sztuki.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama