Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 04:51
Reklama dotacje rpo

Rozmowy o handlu ludźmi

Mundurowi Wydziału Prewencji łomżyńskiej jednostki policji kolejny raz poprowadzili spotkanie profilaktyczne online. Tym razem głównym tematem były współczesne formy niewolnictwa w kontekście handlu ludźmi. Prelekcji wysłuchali uczniowie „Katolika” w Łomży.
Rozmowy o handlu ludźmi

W trakcie lekcji online policjantka Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Łomży rozmawiała z młodzieżą „Katolika" o zjawisku handlu ludźmi. Podczas prelekcji omawiane były zagrożenia związane m.in z poszukiwaniem pracy za granicą. Funkcjonariuszka tłumaczyła, jak ustrzec się oraz gdzie szukać pomocy w sytuacjach wskazujących, że właśnie z tym zjawiskiem mamy do czynienia.

 Przestępstwo handlu ludźmi, jako współczesna forma niewolnictwa stanowi jedną z najcięższych zbrodni, godzącą w podstawowe wartości człowieka, jakimi są wolność i godność ludzka.

Handel ludźmi w dużej mierze dotyczy wykorzystywania kobiet i dzieci do prostytucji, ale nie tylko. To także werbowanie, transport, przekazywanie, przechowywanie lub przyjmowanie osób, z zastosowaniem gróźb, użyciem siły lub też z wykorzystaniem innej formy przymusu. Ponadto uprowadzenia, oszustwa, wprowadzenia w błąd, nadużycia władzy lub wykorzystania słabości, wręczenia lub przyjęcia płatności lub korzyści dla uzyskania zgody osoby mającej kontrolę nad innym człowiekiem w celu wykorzystania.

Do tego terminu zalicza się wykorzystanie prostytucji innych osób lub inne formy wykorzystania seksualnego, pracę lub usługi o charakterze przymusowym, niewolnictwo lub praktyki podobne do niewolnictwa, zniewolenie albo usunięcie organów. Zgoda ofiary handlu ludźmi w tym przypadku nie ma znaczenia w sytuacji, gdy posłużono się którąkolwiek z powyższych metod.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama