Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 14:02
Reklama

Marszałek wręczył stypendia artystyczne na 2021 rok

Zajmują się malarstwem, filmem, muzyką, tańcem… Są wśród nich publicyści i aktorzy, rękodzielnicy, a nawet znawczyni dworskiej kuchni Branickich. W piątek (12.02) 23 osoby związane z podlaską kulturą odebrały stypendia artystyczne Marszałka Województwa Podlaskiego na rok 2021. Marszałek Artur Kosicki przekazał je laureatom podczas uroczystości w Muzeum Podlaskim w Białymstoku.
Marszałek wręczył stypendia artystyczne na 2021 rok


STYPENDYŚCI ROCZNI:

JOANNA BRZOZKO - pasjonatka malarstwa. Maluje pejzaże i kulturę romską dla siebie i rodziny.
Program stypendialny: „Kultura romska w malarstwie Joanny Brzozko” – wystawa 20 prac malarskich o tematyce romskiej.

JERZY CHMIELEWSKI - od 30 lat redaktor naczelny miesięcznika Czasopis. Zredagował wiele tytułów książkowych, poświęconych literaturze, historii i folklorowi z polsko-białoruskiego pogranicza na Podlasiu.
Program stypendialny: „Latopis Ostrowia Wielkiego i ziemi kryńskiej” – powstanie unikatowej monografii obejmującej kilkusetletnie dzieje osady Ostrów oraz ważne wydarzenia historyczne i zjawiska społeczne w okolicy, na ziemi kryńskiej.

MAREK CICHUCKI - pracował w licznych teatrach dramatycznych w Polsce i za granicą, od 2017 w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. W swoim życiorysie posiada także obszerną pracę pedagogiczną i popularyzatorską.
Program stypendialny: „Świat jest teatrem, aktorami ludzie?” – cykl warsztatów filmowo-multimedialnych dla dzieci i młodzieży województwa podlaskiego.

JAN GODLEWSKI – autor licznych wystaw w Polsce w latach 2008-2018. Laureat wielu konkursów.
Program stypendialny: Zakres. Zaprojektowanie i wykonanie szeregu innowacyjnych sprzętów, które ułatwią codzienne życie osobom w podeszłym wieku.

KAMIL LESZCZYŃSKI - Dyrektor Biura Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów. Współrealizator warsztatów genealogicznych z cyklu „Skąd nasz ród” oraz zajęć edukacyjnych dla młodzieży o tematyce historycznej.
Program stypendialny: Opracowanie Katalogu nazwisk mieszkańców parafii Ciechanowiec. Część I (wiek XVII).

ROBERT MARAT - prowadzi klasę fortepianu w Akademii Muzycznej w Łodzi, od 15 lat jest nauczycielem Zespołu Szkół Muzycznych w Białymstoku. Prowadzi ożywioną działalność koncertową, występuje z orkiestrami symfonicznymi jako solista, z recitalami pianistycznymi, jako kameralista często towarzyszy śpiewakom.
Program stypendialny: Nagranie płyty i materiałów video z muzyką kompozytorów polskich do poezji Kazimierza Przerwy-Tetmajera wraz z koncertem promocyjnym.

MAŁGORZATA TROJANOWSKA - Laureatka wielu konkursów wokalnych.  Współpracuje ze znakomitymi dyrygentami i zespołami filharmonicznymi. Ponadto gości na wielu festiwalach muzycznych w regionie i w Polsce. 
Program stypendialny: we współpracy z Panem Robertem Marat - Nagranie płyty i materiałów video z muzyką kompozytorów polskich do poezji Kazimierza Przerwy-Tetmajera wraz z koncertem promocyjnym.

PIOTR OSTROWSKI - Założyciel zespołu wokalno-instrumentalnego „Harmonica” przy Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Sokołach, prowadzi również grupę dzieci i młodzieży, które przygotowuje do dalszej przygody z muzyką. Od wielu lat prowadzi współpracę z Chórem Uniwersytetu w Białymstoku oraz prowadzi działalność jako nauczyciel gry na gitarach: klasycznej, akustycznej i elektrycznej.
Program stypendialny: „Standardy rozrywkowe na gitarę klasyczną”. Opracowanie utworów na gitarę solową bądź duet gitarowy. Efektem będzie koncert w Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Sokołach.

JOLANTA POLOWCZYK - pasjonuje się rękodziełem i inną twórczością przekazywaną z pokolenia na pokolenie, a także muzyką i śpiewem. W 2019 roku otworzyła własną działalność gospodarczą i autorską pracownię biżuterii handmade w Sokołach pod marką SROKA PROJEKT. Pod marką kryją się unikatowe, ręcznie wykonywane dodatki dla kobiet, które  są oryginalne, eleganckie, niecodzienne.
Program stypendialny: „Podlaskie motywy w biżuterii” – elegancka kolekcja biżuterii inspirowanej dawnymi, podlaskimi, haftowanymi motywami ludowymi.

JERZY RAJECKI - prowadzi fanpage fotografii pn. „Klimaty Podlasia”, wydawca albumu „Klimaty Podlasia” w roku 2020. Współpracował przy archiwizacji rękodzieła przy programie „Historia utkana z nici” oraz współpracuje z czasopismem turystycznym „Lovetravelpoland”.
Program stypendialny: „Wielokulturowość Podlasia” – album fotograficzny składający się z 200 fotografii ukazujących specyfikę naszego regionu.

SZCZEPAN SKIBICKI - Członek grupy „Go-Podlasie”. Fotografuje od 1996  roku, filmuje od 2012 r.  Zawodowo starszy specjalista do spraw grafiki i filmów w Muzeum Wojska w Białymstoku. Laureat wielu festiwali i konkursów krajowych i międzynarodowych.
Program stypendialny: Noc zaduszna. Projekt filmowy realizowany w technice timelapse przez ostatnie sześć lat na różnych cmentarzach w Białymstoku, Supraślu, Wasilkowie oraz innych miejscowościach w Podlaskiem.

 



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama