Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 12:20
Reklama

Szansa na dofinansowanie przedsięwzięć niskoemisyjnych

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w tym miesiącu poinformować ma o dacie i zasadach kolejnego naboru do programu STOP SMOG. Polega on na finansowaniu wymiany bądź likwidacji źródeł ciepła i termomodernizacji w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych ubogich energetycznie. Wnioskodawcą jest gmina, która uzyskuje z budżetu państwa do 70 proc. dofinansowania kosztów inwestycji. Władze miasta zamierzają przystąpić do projektu.
Szansa na dofinansowanie przedsięwzięć niskoemisyjnych

Program STOP SMOG jest realizowany przez gminy i zakłada wsparcie osób posiadających domy jednorodzinne ubogie energetycznie.

- Na pewno będziemy się starali o udział w tym projekcie. Bardzo zależy nam na poprawie jakości powietrza w Łomży i mamy świadomość, że wielu mieszkańców nie stać na wymianę starych pieców na nowe, bardziej ekologiczne - mówi Andrzej Garlicki, zastępca prezydenta.

Mieszkańcy będą mogli ubiegać się o dofinansowanie wymiany lub likwidacji wysokoemisyjnych źródeł ciepła na niskoemisyjne, termomodernizację, podłączenie do sieci ciepłowniczej lub gazowej, zapewnienie budynkom dostępu do energii z instalacji OZE czy zmniejszenia zapotrzebowania budynków na energię dostarczaną na potrzeby ich ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej.

W ramach projektu, zamieszkujący w gminach do 100 tys. mieszkańców, mogą liczyć na 70-procentowe dofinansowanie domowych inwestycji. Średni koszt ich realizacji nie może przekroczyć 53 tys. zł. O dacie rozpoczęcia kolejnego naboru i nowych warunkach udziału w programie STOP SMOG, NFOŚiGW ma poinformować jeszcze w tym miesiącu. Wstępne deklaracje udziału w projekcie można jednak już zgłaszać w Wydziale Inwestycji, Rozwoju i Funduszy Zewnętrznych Urzędu Miejskiego w Łomży pod numerami telefonów 86 2156715 lub 86 2156798 w godzinach pracy Urzędu Miejskiego.

Program STOP SMOG to nie jedyny program rządowy, z którego będą mogli skorzystać mieszkańcy naszego miasta. Największym projektem proekologicznym w polskiej historii i jednocześnie najważniejszym działaniem służącym skutecznej walce ze smogiem w naszym kraju jest program „Czyste Powietrze”. W celu potwierdzenia przeciętnego, miesięcznego dochodu na jednego członka gospodarstwa domowego, samorząd Łomży wystawia zaświadczenia osobom ubiegającym się o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub z WFOŚiGW w ramach Części 2 programu „Czyste Powietrze”. Od listopada ubiegłego roku do końca stycznia 2021 roku wydano 18 takich dokumentów. W Łomży odpowiedzialny za to jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Dział Świadczeń Rodzinnych.

Program Ograniczania Niskiej Emisji

Warto dodać, że przez Miasto Łomża realizowany jest także Program Ograniczania Niskiej Emisji. Jest on skierowany głównie do właścicieli domów, których dochody nie pozwalają na samodzielne wykonanie wymiany źródła ciepła. Dofinansowanie z budżetu miasta odbywa się w formie dotacji na wymianę w zabudowie jednorodzinnej pieców opalanych węglem na piece gazowe lub na biopaliwo (pellet) albo podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej.


- W ostatnich trzech latach, w ramach tego Programu wymieniliśmy ponad 100 palenisk domowych na łączną kwotę prawie 1,1 mln zł dofinansowania z budżetu miasta. W kolejce jest jeszcze 11 umów z ubiegłego roku, które będą realizowane w roku bieżącym. Ponadto w miejskim budżecie na realizację PONE w tym roku zabezpieczyliśmy 300 tys. zł- tłumaczy Andrzej Garlicki.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama