Przedmiotem projektu jest wykonanie inwestycji z zakresu OZE w formie projektów grantowych na potrzeby własne mieszkańców Łomży. W zaplanowano w nim 72 szt. wszystkich instalacji, w tym: 19 instalacji mieszanych (19 szt. instalacji kolektorów słonecznych o mocy: 4 kW-5 szt.; 6kW-10 szt.; 8 kW–4 szt. + 19 szt. instalacji fotowoltaicznej) oraz 34 szt. instalacji fotowoltaicznej do 5 kW.
Jak informuje zastępca prezydenta Łomży Andrzej Garlicki, głównym celem projektu jest zwiększenie udziału rozproszonej produkcji energii ze źródeł odnawialnych.
- Realizacja projektu przyczyni się do zwiększenia udziału energii odnawialnej w produkcji energii ogółem, ale też w zużyciu końcowym energii brutto – podkreśla Andrzej Garlicki dodając, że efektem podjętych działań będzie redukcja emisji CO2 i poprawa stanu środowiska.
Grantobiorcy do udziału w projekcie zostaną wybrani w drodze otwartego naboru prowadzonego przez Miasto Łomża, którego ogłoszenie planowane jest na przełomie lutego i marca 2021 roku. Odbędzie się to zgodnie z regulaminem udzielania dofinansowania w postaci refundacji kosztów poniesionych na wykonanie instalacji fotowoltaicznej o mocy maksymalnej 5 kW i kolektorów słonecznych na budynkach mieszkalnych, w tym budynkach jednorodzinnych na potrzeby własne. Określone w nim zostaną warunki udziału w projekcie, w tym kryteria premiujące, sposób rozliczania i wypłacania grantów, trwałość projektu oraz kontrola w projekcie.
Projekt pn. „Instalacje fotowoltaiczne/ kolektory słoneczne na budynkach mieszkalnych na terenie miasta Łomża” jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa V. Gospodarka niskoemisyjna. Działania 5.1. Energetyka oparta na odnawialnych źródłach energii.
Ogólna wartość projektu wynosi 1.932.230 zł, w tym otrzymane dofinansowanie jest na poziomie 1.255.949,50 zł.
Komentarze