Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 10:54
Reklama

Obywatelska inicjatywa uchwałodawcza

Wracam do tematu obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej, która była szeroko omówiona w Gazecie Seniora SREBRNI z dnia 21 września 2020 roku (Tygodnik NAREW Nr 577).

Zgodnie z art. 41a znowelizowanej w 2018 roku ustawy o samorządzie gminnym, grupa mieszkańców gminy (w Łomży licząca 300 osób), posiadających czynne prawo wyborcze do organu stanowiącego, może wystąpić z obywatelską inicjatywą uchwałodawczą. Projekt uchwały zgłoszony w ramach obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej staje się przedmiotem obrad rady gminy na najbliższej sesji po złożeniu projektu, jednak nie później niż po upływie 3 miesięcy od dnia złożenia projektu.

Co może być przedmiotem obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej? Z pewnością to, co określa się jako zadania własne gminy. Art. 7 ustawy o samorządzie gminnym wymienia cały szereg takich zadań, zaczynając od spraw związanych z infrastrukturą, pomocą społeczną i edukacją, a kończąc na promocji gminy. Kompetencje decyzyjne rady gminy oraz obszary zadań gminy określają także m.in. ustawa o przeciwdziałaniu alkoholizmowi i wychowaniu w trzeźwości oraz ustawa o pomocy społecznej. 

Obywatelska inicjatywa uchwałodawcza nie może dotyczyć spraw, dla których prawo zastrzega wyłączną właściwość innych podmiotów, którym przysługuje inicjatywa uchwałodawcza. 

Rada Miejska rozpatrzy zatem projekt uchwały, o ile jej przedmiot należy do zadań samorządu Miasta Łomża określonych przepisami prawa i pozostaje w zakresie kompetencji Rady Miejskiej Łomży.

Jako lokalny ambasador projektu Obywatelska Inicjatywa Uchwałodawcza 2.0 złożyłam w dniu 8 września 2020 r. do Rady Miejskiej w Łomży wniosek o podjęcie uchwały określającej szczegółowe zasady wnoszenia inicjatyw obywatelskich, zasady tworzenia komitetów inicjatyw uchwałodawczych, zasady promocji obywatelskich inicjatyw uchwałodawczych oraz formalne wymogi, jakimi muszą odpowiadać składane projekty. Prace nad uchwałą, z moim udziałem, trwały w Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Miejskiej Łomży kilka tygodni. Ostatecznie dnia 30 grudnia 2020 roku Rada Miejska Łomży podjęła uchwałę Nr 337/XXXIII/20 w sprawie obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej określając w niej wymogi związane z wnoszeniem przez mieszkańców naszego miasta inicjatyw obywatelskich. Uchwała wejdzie w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego. Zatem czekamy z niecierpliwością na jej uprawomocnienie, zapewne jeszcze w styczniu.

Zachęcam mieszkańców do skorzystania z możliwości bezpośredniego udziału w podejmowaniu rozstrzygnięć przez Radę Miejską Łomży poprzez wnoszenie własnych projektów uchwał. Realny wpływ na życie wspólnoty lokalnej niech stanie się naszym udziałem.

 

Grażyna Czajkowska

lokalny ambasador projektu

Obywatelska Inicjatywa Uchwałodawcza 2.0


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama