Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 09:15
Reklama

2020. Rok, który nauczył nas wiele [FOTO]

Zaczynało się w Łomży taneczną muzyką na czerwonej kostce Starego Rynku i sztucznymi ogniami lecącymi w niebo na każdej ulicy. W Polsce było podobnie. W całej reszcie świata też, choć już może nie w Chinach. Pierwsze przypadki dziwnej "grypy" odnotowane zostały tam w grudniu 2019 roku. Dlatego też mamy COVID-19, a nie 20.
2020. Rok, który nauczył nas wiele [FOTO]

Był to zupełnie niezwyczajny rok. Koronawirus spowodował, że żyliśmy w dwóch światach jednocześnie. W jednym to on ustalał reguły zamykając ludzi w domach, zamykając sklepy, zakłady pracy, szkoły, wysyłając na bezrobocie, zrywając więzi rodzinne, znajomości. W Łomży doprowadził do ustanowienia "szpitala jednoimiennego" odcinając na kilka miesięcy od pomocy zdrowotnej wielu potrzebujących. Niektóre branże i firmy mogą nie przetrwać mimo różnego rodzaju "tarcz" antykryzysowych. 

Rok skończył się zapowiedzią szczepień. Lekarze już są po pierwszych dawkach. O lokalnych ukłutych celebrytach jakoś nie słychać. W drugim, równoległym świecie, który powstał ludzie próbowali ocalić co się da ze zwyczajnego życia. Choć COVID-19 tu także rzucał swój cień. Bo czy normalne było mierzenie temperatury żeby zobaczyć uliczny spektakl teatralny czy szlaban przy wejściu do lasu? 

To podsumowanie roku widzianego w Tygodniku Narew w jak najmniejszym stopniu poświęcone będzie "sprawom pandemicznym". Poszukaliśmy raczej tego, co się zdarzyło mimo wszystko...                                 

 

Styczeń

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała w Polsce i Łomży po raz  28. z pięknym miejskim rekordem ponad 126 tysięcy złotych (tylko w dniu finału, nie licząc licytacji).

Prezydent Andrzej Duda odwiedził burmistrza Andrzeja Dudę i mieszkańców Kolna.

Marcin Sekściński z Kolna został drugim wicewojewodą podlaskim. Wcześniej podobną funkcję otrzymał Tomasz Madras z Białegostoku.

Alicja Konopka z  "większości prezydenckiej" zastąpiła Jana Olszewskiego z PiS w funkcji przewodniczącej Rady Miejskiej Łomży.  Prezydent Mariusz Chrzanowski utrzymał przez cały rok spoistość grupy, która zapewnia mu wygrywane głosowania. 

Początek roku to tradycyjne przypomnienie postaci Romana Dmowskiego. Jeden z architektów polskiej niepodległości ostatnie miesiące życia spędził w Drozdowie pod opieką Marii z Lutosławskich i Mieczysława Niklewiczów. Tu także zmarł w 1939 roku. Pod koniec roku powstała idea, aby z podlegającego samorządowi powiatu łomżyńskiego Muzeum Przyrody wydzielić placówkę poświęconą rodowi Lutosławskich i Romanowi Dmowskiemu i zaprosić do współprowadzenia Ministerstwo Kultury.   

Rekordowo liczny orszak Trzech Króli z parafii Krzyża Świętego, Bożego Ciała i św. Andrzeja Boboli przeszedł ulicami łomżyńskiego osiedla Południe. Korony na głowach mędrców jeszcze wtedy symbolizowały ich władzę i mądrość, a nie kojarzyły się z mikropaskudztwem, które też  jest w koronie.  

Pożegnaliśmy łomżyńskiego biskupa seniora Stanisława Stefanka. Był ordynariuszem naszej diecezji od 1996 do 2011 roku. Zmarł w wieku 84 lat w Lublinie. Spoczął w krypcie biskupów łomżyńskich pod kaplicą z obrazem Matki Bożej Pięknej Miłości. W uroczystościach pogrzebowych  pod przewodnictwem arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, metropolity poznańskiego i przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, udział wzięło m. in. 30 biskupów i 300 kapłanów, ministrowie,  parlamentarzyści, tysiące wiernych.

Po znaczący w świecie ekonomii dyplom MBA nie trzeba jeździć daleko. Po raz pierwszy kurs Master of Business Administration odbył się w Łomży, a  zorganizowała go Uczelnia Jańskiego. 

Otwarta została obwodnica Konarzyc na drodze wojewódzkiej Łomża - Śniadowo. Wicemarszałek Marek Olbryś, który w Urzędzie Marszałkowskim zajmuje się m. in. sprawami infrastruktury transportowej, miał w tym roku jeszcze sporo zajęć przy kończeniu, przygotowywaniu i rozpoczynaniu kolejnych inwestycji na drogach wojewódzkich. Doprowadził m. in. do unikalnego w skali kraju porozumienia z udziałem rządowego Funduszu Dróg Samorządowych oraz aż czterech samorządów: województwa, powiatu łomżyńskiego, gmin Jedwabne i Wizna. Efektem będzie przebudowa bardzo zdewastowanej drogi Wizna - Jedwabne z planami przedłużenia dobrego szlaku do Stawisk i Kolna. W kolejce do realizacji czekają też np. trasy z Miastkowa przez Nowogród do Korzenistego czy z Łomży do Mężenina.  

Odbyły się w Łomży uroczystości 100-lecia 18 Dywizji Piechoty, która  miała w mieście siedzibę sztabu. Tradycje kontynuuje 18 Dywizja Zmechanizowana , której częścią jest w Łomży 18 Pułk Logistyczny pod dowództwem pułkownika Pawła Gałązki.    

Zachwycający widok na dolinę Narwi otworzył się z wieży widokowej w miejscowości Rakowo-Czachy.  Budowla powstała dzięki staraniom Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi, w którego siedzibie w Drozdowie powstała także mała klinika dla zwierząt.  

 

Luty

Łomża z utęsknieniem czeka na kolej, ale wersja zaproponowana przez planistów systemu połączeń do Centralnego Portu Komunikacyjnego zaszokowali władze i mieszkańców. "Szprycha" z Giżycka do Ostrołęki i dalej do Warszawy miałaby przebiegać przez środek miasta.  

Nie wszyscy będą źle wspominać 2020 rok. Mamy nadzieję, że 29 milionów z  Lotto wygrane w Łomży dały komuś zadowolenie, a może nawet szczęście (wbrew przysłowiu).  

Pełne zachwytu milczenie i owacje na koniec. Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi ma wizytówkę, którą może się szczycić na świecie. Dyrektor Mariusz Sachmaciński i autor Zdzisław Folga zaprosili na premierowy pokaz w Łomży filmu "Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi. Cztery pory roku". Obraz sfinansowany głównie przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego zapiera dech obrazem bogactwa życia roślin i zwierząt, które kipi zaledwie kilka kilometrów od sporego miasta. Film Zdzisława Folgi zdobył m. in.  nagrodę specjalną Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego w Łodzi.

Nową płytę z wybitnymi flecistami w partiach solowych przygotował Jan Miłosz Zarzycki i kierowana przez niego Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego. Zanim wirus zamroził wydarzenia artystyczne filharmonicy wystąpili na Zamku Królewskim w Warszawie.

Doroczne nagrody prezydenta Łomży w dziedzinie kultury otrzymała tym razem kapela Miód na Serce oraz zbiorowo pracownicy Miejskiego Domu Kultury - Domu Środowisk Twórczych. 

Na mniej zakupów może sobie pozwolić mieszkaniec Łomży czy powiatu kolneńskiego niż Warszawy i większości pozostałych ośrodków Polski według autorów raportu o polskiej biedzie dla portalu Businessinsider.com.pl. Ale czy to powód do zmartwienia? W zestawieniu z Warszawą mamy tyle innych atutów.

Pierwsze na Litwie dziecięce hospicjum otworzyła w Wilnie siostra Michaela Rak. Miała w tym dziele łomżyńskich sprzymierzeńców, np. NOT i środowiska społeczników oraz przedsiębiorców. Niezwykła siostra była nie tak dawno gościem naszej redakcji.

Odszedł Henryk Gała, kilka miesięcy przed swoimi 82.urodzinami. Poeta, organizator życia kulturalnego, inicjator utworzenia  w Łomży filharmonii i teatru  lalek w 1976 przyjechał z Wrocławia do Drozdowa. "Nazwałem tę ziemię Księstwem Narwiańskim" - napisał Książę Poetów. 

Upadła definitywnie idea budowy ostatniej w kraju elektrowni węglowej w Ostrołęce. Rysuje się jednak szansa na energię od sąsiadów. Pod koniec roku pojawiły się informacje o planach budowy bloku, który będzie wykorzystywał gaz, przez  konsorcjum z udziałem firm Energa, Orlen i PGNiG  Materialnym symbolem upadku planów energetyki węglowej w Ostrołęce będzie rozebranie dwóch przeszło 100-metrowych wież (pylonów), z których lubili zwisać protestujący ekolodzy. 

Odbyły się huczne i wykwintne bale karnawałowe. Jak się okazało, tańce odbywały się trochę jak na koronawirusowym "Titanicu". W tym roku karnawał jest dosyć krótki w ogóle, a z doliczeniem narodowej kwarantanny - króciutki.     

Trzy nowe karetki otrzymała od Ministerstwa Zdrowia Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Łomży dla siebie i oddziałów w Grajewie i Kolnie. Potem jeszcze wicemarszałek Marek Olbryś przekazał trzy pojazdy dla Łomży, Wysokiego Mazowieckiego i Zambrowa od samorządu województwa. Ale życzymy załogom i nowym karetkom nie za dużo pracy. 

480-lecie praw miejskich obchodziło Grajewo. Osada o jaćwieskiej nazwie otrzymała prawa od króla Zygmunta Starego i była miastem prywatnym rodu Grajewskich wywodzących się od Jana z Białowieży 

Rozpadł się zespół Piękni i Młodzi. Magda Narożna poszła swoją drogą. Dawid Narożny swoją. W obu przypadkach z muzyką i śpiewem. 

 

Marzec

Z wyjątkową satysfakcją czek na rewitalizację fragmentów Łomży przekazał prezydentowi Mariuszowi Chrzanowskiemu wicemarszałek Marek Olbryś. W przeszłości bowiem jako pracownik i dyrektor komunalnej spółki poznał każdy zakątek miasta od podszewki. Dzięki "marszałkowskim" funduszom (4,7 miliona) nowy wygląd zyska Stary Rynek, a już blask odzyskała oryginalna kamienica na rogu Wojska Polskiego i Polowej. Skorzystały też Zespół Szkół Specjalnych oraz przedszkole nr 9. 

Po raz 14. odbył się Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy im. Hanki Bielickiej. Po raz pierwszy miasto nie pomogło parafii Krzyża Świętego w organizacji imprezy promującej postać i dorobek najsłynniejszej łomżynianki. No to pomógł  Urząd Marszałkowski. 

Łomża wystąpiła z Łomżyńskiego Forum Samorządowego. I to nie było 1 kwietnia. Historia oceni kto miał rację, bo do ŁFS, które ma teraz swoją centralę w Starostwie Powiatowym przystępują coraz nowe samorządy, którym podoba się idea robienie wartościowych rzeczy wspólnie. Np. drugiej edycji wielkiego programu, w którym ludzie zdobywają dodatkowe wykształcenie i umiejętności. Z pierwszej skorzystało kilka tysięcy osób.   




Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama