Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 01:35
Reklama dotacje rpo

Stan epidemii. Ponad 200 tysięcy osób zaszczepionych. Dzieci wracają do szkół, rząd przedłuża restrykcje

27 grudnia 2020 roku ruszył Narodowy Program Szczepień na Covid-19. Jako pierwsi, w grupie 0 szczepieni są Ci najbardziej narażeni na zakażenie. Mowa oczywiście o pracownikach sektora ochrony zdrowia (również tych wykonujących indywidualną praktykę), pracownikach Domów Pomocy Społecznej i Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej, personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym również w stacjach sanitarno-epidemiologicznych, farmaceuci, studenci medycyny a także rodzice wcześniaków. Do 11 stycznia w kraju zostały zaszczepione 203053 osoby. Oznacza to, ze odsetek Polaków zaszczepionych na koronawirusa wynosi 0,53 proc. Następnie szczepionkę na Covid-19 otrzymają m. in. seniorzy, służby mundurowe, nauczyciele. Osoby te zostały podzielone na trzy grupy. 15 stycznia zostanie uruchomiona Centralna Rejestracja Pacjentów, czyli możliwość umawiania terminów szczepień dla seniorów powyżej 80 roku życia, zaś w dniach 18-22 stycznia zostaną zaszczepieni przez zespoły wyjazdowe mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej.
Stan epidemii. Ponad 200 tysięcy osób zaszczepionych. Dzieci wracają do szkół, rząd przedłuża restrykcje

 

Rząd przedłuża restrykcje

Na konferencji prasowej zorganizowanej 11 stycznia Minister Zdrowia Adam Niedzielski poinformował, iż obostrzenia, które obowiązują od 28 grudnia zostają przedłużone. Restrykcje będą   kontynuowane przez przynajmniej najbliższe dwa tygodnie. Pierwotnie poluzowania nastąpić miały 17 stycznia. Z najnowszych doniesień wynika, iż do końca stycznie nie ma takiej możliwości. Oznacza to, że stoki narciarski oraz hotele pozostają zamknięte. 

Do 31 stycznia przedłużono też okres obowiązywania 10-dniowej kwarantanny dla wszystkich osób, które przybywają do Polski zbiorowymi środkami transportu. Chodzi tu o samol czy autokar. 

 

Ale dzieci wracają do szkół 

Od poniedziałku, 18 stycznia uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych wracają do nauki stacjonarnej.

- Uruchomienie nauczania stacjonarnego w klasach I-III jest bardzo ważne, bo zdajemy sobie sprawę, że nauczanie zdalne w najmłodszych grupach wiekowych jest najmniej efektywne, najbardziej uciążliwe dla uczniów, rodziców i nauczycieli. Po wielu konsultacjach wypracowaliśmy wytyczne dla klas I-III szkół podstawowych. Są to zalecenia do zrealizowania wszędzie tam, gdzie jest to możliwe – mówił podczas konferencji Minister Edukacji I Nauki Przemysław Czarnek.

Od poniedziałku, 11 stycznia 2021 r. trwają testy przesiewowe na obecność SARS-Cov-2 dla nauczycieli klas I-III szkół podstawowych, nauczycieli szkół specjalnych i pracowników obsługi administracyjnej szkół. Badania potrwają do 15 stycznia 2021 r. 

Badania są dobrowolne i bezpłatne. Mogli się na nie zgłosić się nie tylko nauczyciele, ale również pracownicy szkoły, tj.: obsługa administracyjna, kierownictwo szkoły, personel sekretariatu, personel pomocniczy, personel odpowiedzialny za funkcjonowanie techniczne szkoły, personel sprzątający, a także personel wykonujący bieżące prace naprawcze na terenie szkoły.

Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne zbierały listy imienne i oświadczenia od każdego zainteresowanego badaniem o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz na badanie. Każdy nauczyciel i pracownik szkoły, który zgłosił się do badania otrzyma odpowiednie skierowanie.

Z ostatnich danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że do udziału w testach w całym kraju zgłosiło się ok. 165 tys. osób. Badania będzie można zrobić w 600 punktach wymazowych na terenie kraju. Wspomagać akcję będzie 130 zespołów Wojsk Obrony Terytorialnej.



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama