Mazowsze bez dwóch dyspozytorni pogotowia. Dyspozytornie w Płocku i Ostrołęce już wyłączone
Dyspozytornie pogotowia w Ostrołęce i Płocku decyzją wojewody mazowieckiego zostały wyłączone z działalności. Ich zadania przejmują jednostki w Siedlcach i Radomiu. Oznacza to, że dotychczasowych pięciu pozostały tylko trzy lokalizaje. Przeciwko takim zmianom w czasie pandemii protestował m.in. sejmik województwa mazowieckiego. Ostatecznie jednak, mimo iż w innych województwach znaleziono bezpieczniejsze rozwiązania, na Mazowszu do likwidacji doszło.
Ponad 72 miliony złotych z funduszy europejskich na wsparcie sektora naukowego
Tworzenie nowej wiedzy oraz wykorzystanie dostępnego aktualnie zasobu wiedzy i umiejętności w celu kreowania nowych lub ulepszonych produktów oraz procesów jest jednym z czynników wspierających rozwój gospodarczy kraju. Szczególnym regionem, który kumuluje około 30% podmiotów deklarujących prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej jest województwo mazowieckie. Jednostki naukowe współpracując z sektorem przedsiębiorstw realizują tu szereg projektów. Już niebawem kolejne z nich będą mogły zaistnieć. A pomogą w tym ponad 72 miliony złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.
Budżet Mazowsza na 2021 rok. Blisko 80 milionów dla subregionu radomskiego
Blisko 80 milionów złotych dla subregionu radomskiego zapisane zostało w budżecie województwa mazowieckiego. Jak zauważa marszałek Adam Struzik, pandemia wymogła dostosowanie go do nowych realiów. Dlatego największa pula pieniędzy w 2021 roku przeznaczona zostanie na inwestycje w służbie zdrowia. Do regionu radomskiego trafi ponad 14,5 miliona złotych. Ponadto samorząd województwa kontynuował będzie realizację projektu unijnego, w ramach którego pozyskał kolejne 90 milionów złotych. Jednym z jego partnerów jest Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu, który do tej pory otrzymał już m.in. 75 sztuk specjalistycznego sprzętu. Dzięki unijnemu wsparciu w placówce prowadzone są także roboty remontowo-budowlane. Dodatkowo, dzięki aktywnemu udziałowi mieszkańców subregionu w pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza, szpital na Józefowie wzbogaci się o dwa ambulanse transportowe.
Szkoła podstawowa w Odechowie z nowoczesnym sprzętem do nauki zdalnej
Publiczna Szkoła Podstawowa im. Władysława Reymonta w Odechowie to placówka z niezwykle długą i bogatą tradycją. Liczy już ponad 100 lat. We wrześniu tego roku zakończyła się rozbudowa szkoły, a uczniowie i nauczyciele zyskali do dyspozycji nowe sale lekcyjne i nowoczesną salę gimnastyczną. To jednak nie koniec zmian. Do szkoły w Odechowie w ramach projektu unijnego realizowanego przez samorząd województwa mazowieckiego trafił właśnie sprzęt komputerowy do nauki zdalnej.
Cyfrowe Mazowsze. Ułatwienia dla mieszkańców i przedsiębiorców
Pandemia koronawirusa sprawiła, że wiele instytucji i przedsiębiorstw przeniosło się do internetu. Rozwiązania cyfrowe pozwalają nie tylko zadbać o bezpieczeństwo, ale wpływają także na komfort załatwiania spraw urzędowych czy dają szeroki dostęp do kultury opieki zdrowotnej oraz biznesu. Z wielu takich zdalnych rozwiązań informatycznych można już dziś skorzystać na Mazowszu. Strategia Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2020–2030 to jeden z pierwszych w Polsce tego typu dokumentów, regulujących kwestie związane z rozwojem społeczeństwa informacyjnego oraz usług, które mają usprawniać codzienne życie mieszkańców.
Komentarze