Zmarł w Gdańsku pochodzący z diecezji łomżyńskiej arcybiskup Tadeusz Gocłowski, emerytowany metropolita gdański. We wrześniu ukończyłby 85 lat.
Dwa tygodnie temu kapłan doznał bardzo poważnego wylewu, już drugiego. Od tego czasu przebywał w gdańskim Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w stanie krytycznym.
Tadeusz Gocłowski urodził się 16 września 1931 roku w parafii Piski (gm. Czerwin powiat ostrołęcki) w Diecezji Łomżyńskiej. Kapłańskie losy związał od lat młodości z Krakowem. Tam ukończył gimnazjum księży misjonarzy i w 1956 roku otrzymał święcenia kapłańskie. Studiował na KUL i w Rzymie.
W 1983 roku otrzymał nominację na biskupa pomocniczego diecezji gdańskiej i sakrę biskupią. Pod koniec 1984 roku został biskupem gdańskim, a 1992 - metropolitą. Na emeryturę przeszedł w 2008 roku.
Kilka dni temu, gdy znana była już informacja o poważnym stanie arcybiskupa, samorząd Gdańska przyznał wieloletniemu duszpasterzowi diecezji tytuł Honorowego Obywatela miasta. "Historia Gdańska ostatnich kilkudziesięciu lat w sposób nierozerwalny związana jest z osobą i działalnością arcybiskupa Gocłowskiego. Odcisnął na niej swoje głębokie piętno. Czas jego posługi biskupiej w grodzie nad Motławą przypadł na jeden z najbardziej burzliwych i przełomowych okresów w historii Polski [...]. W latach osiemdziesiątych XX wieku abp Gocłowski dał się poznać jako niestrudzony obrońca praw robotników i związkowców z NSZZ "Solidarność". Doskonale rozumiał historyczną rolę "Solidarności" i w trudnych latach wspierał środowisko gdańskiej opozycji demokratycznej" - napisali radni w uzasadnieniu.
Lista funkcji i zasług arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego jest bardzo długa. Jak podają media, przez wiele lat był członkiem Rady Stałej Episkopatu Polski, w latach 1996-2004 współprzewodniczącym Komisji Wspólnej Episkopatu i Rządu. Od 1992 r. był także przewodniczącym Komisji Episkopatu ds. Duszpasterstwa Ludzi Pracy, a następnie po likwidacji tej struktury krajowym duszpasterzem ludzi pracy w latach 1996-2008. Ponadto był moderatorem krajowym Duszpasterstwa Ludzi Morza.
Za swoją działalność otrzymał wiele odznaczeń i tytułów. W 2003 został laureatem Medalu Świętego Brata Alberta. W 2006 otrzymał Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, przyznawany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2011 r. został odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Orderem Orła Białego. Był honorowym obywatelem m.in. Gdyni i Sopotu. Wiernych przyjaciół i bliskich miał także w Łomży.
- Kilka lat temu na, w tysiąclecie chrześcijaństwa na Ziemi Łomżyńskiej i na naszą prośbę odprawił po łacinie mszę na wzgórzu świętego Wawrzyńca dla uczestników zjazdu wychowanków i nauczycieli szkół łomżyńskich - mówi Józef Babiel, wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. - Zawsze otrzymywał nasze wydawnictwa, przesyłaliśmy sobie wzajemnie życzenia.
Fot. se.pl
Komentarze