Od początku XXI wieku żyjemy w kryzysach: gospodarczym, klimatycznym, a dzisiaj epidemiologicznym. To pokazuje jak szybko musimy szukać odpowiedzi na te niespotykane dotychczas w naszym życiu wyzwania. Sposób i szybkość reakcji jest bardzo ważny. Dlatego niezbędne jest powołanie obywatelskiego samorządowego forum. Musimy zbudować idee. Idea bez ludzi jest bezsilna, ale ludzie bez idei są ślepi. Musimy przygotować program odpowiadający rzeczywistość po covidowej. Należy rozpocząć od cyklu analiz, które są nam dostępne w obszarze publicznym, dotyczących konsekwencji społecznych, gospodarczych w podejmowanych decyzjach rządowych.
Chodzi o to, aby prowadzić rzeczowe dyskusje z mieszkańcami Łomży, w których zderzą się różne poglądy i doświadczenia. Należy wskazać, jaka ma być Łomża nie tylko dziś – tu i teraz - ale jaka ma być w kolejnych dekadach.
Łomża jest odzwierciedleniem tego, co dzieje się w polskim społeczeństwie, które jest podzielone. Poglądy mieszkańców Łomży są różne, tak samo różne jak poglądy Polek i Polaków w różnych miastach, miasteczkach i wsiach w naszym kraju. Są wyrażane opinie za nową umową społeczną. Widać wyraźnie różnice zachodzące między pokoleniami. Nowa umowa społeczna powinna nas połączyć.
To co jest kluczowe i wspólne, to przekonanie, że Polska musi być krajem demokratycznym, praworządnym i sprawiedliwym dla wszystkich obywateli, nie tylko dla wybranych, „swoich”. Zarówno starsze pokolenie, jak i te młodsze, jest przywiązane do idei wolności. Im więcej wolności, tym więcej odpowiedzialności, tym więcej przyzwoitości i dobrego społeczeństwa.
W tym kierunku powinny zmierzać propozycje do zawierania kompromisów. W takim kierunku powinna zmierzać również społeczność łomżyńska.
Senior Stanisław Kaseja
Komentarze