Oprócz Urzędu Marszałkowskiego w przyszłorocznej Wystawie Światowej EXPO 2020 w Dubaju udział wezmą także Politechnika Białostocka, Fundacja Unitalent Grupy Unibep, a także Instytut Ochrony Środowiska-Państwowy Instytut Badawczy. Partnerzy wspólnie opracowali i realizują koncepcję regionalnej prezentacji o nazwie Xylopolis. Uczestnicy wystawy będą mogli obejrzeć ją w dniach 15-24 października przyszłego roku.
Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego dziękował uczestnikom spotkania za kilkuletnią pracę nad projektem i za wkład włożony w przedsięwzięcie. W spotkaniu udział wzięła również Magdalena Łyżnicka-Sanczenko, p.o. dyrektor Biura Współpracy z Zagranicą i Promocji UMWP.
- Mam nadzieję, że pandemia w 2021 roku albo się skończy, albo będzie na tyle znikoma, że umożliwi nam pokazanie walorów województwa podlaskiego, Politechniki Białostockiej: nie tylko potencjału nauki, kultury, czy gospodarki regionu, ale przede wszystkim ludzi, którzy mają wspaniałe pomysły i zainspirowali nas do tego, co chcemy pokazać w Dubaju- mówi marszałek.
Dodał, że podlaska prezentacja, ale także formuła jej funkcjonowania po zakończeniu wystawy, to pomysł wyjątkowy, który „może wpisać się w kanony tego typu przedsięwzięć nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.”
Województwo podlaskie zaprezentuje się na EXPO 2020 obok dziesięciu innych regionów Polski, w ramach ekspozycji czasowej Pawilonu Polskiego funkcjonującego pod hasłem „Kreatywność inspirowana naturą”.
EXPO 2020 będzie pierwszą Wystawą Światową zorganizowaną w kraju arabskim, według zapowiedzi organizatorów, aspirującą do tego, by stać się największym show w historii. Zgodnie z decyzją Biura Wystaw Światowych, ze względu na pandemię COVID19, EXPO 2020 w Dubaju zostało przełożone o rok i odbędzie się między 1 października 2021rroku a 30 marca 2022 roku.
Podczas przyszłorocznej wystawy zaprezentuje się ponad 200 państw i organizacji międzynarodowych. Szacuje się, że odwiedzi ją 18 mln gości, którzy złożą 25 mln wizyt.
Komentarze