Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 01:36
Reklama

Ruszył nabór podmiotów leczniczych, które będą organizowały punkty szczepień na COVID-19

Rząd wprowadza Narodowy Program Szczepień ochronnych przeciwko wirusowi SARS-CoV-2, a punkty szczepień utworzone mają zostać w każdej gminie. W aglomeracjach i dużych miastach przewidziano dodatkowe lokalizacje w szpitalach rezerwowych, co daje minimum 8 tys. punktów. Z tego względu NFZ w dniach 4-11 grudnia zbiera elektroniczne deklaracje od placówek medycznych, które chcą przystąpić do programu. Pierwszeństwo mają poradnie Podstawowej Opieki Zdrowotnej.

Polski rząd podpisał już umowy na zakup szczepionki przeciwko COVID-19 z trzema firmami: Pfizer/BioNtech, Johnson&Johnson oraz AstraZeneca. Po zatwierdzeniu ich przez europejskie instytucje, do naszego kraju trafi ponad 45 mln dawek szczepionki przeciwko koronawirusowi.

Jak podkreślają eksperci, aby szczepionka zadziałała, konieczne są dwie dawki w ciągu 21 dni. Ochrona przed COVID-19 może być skuteczna dopiero po co najmniej siedmiu dniach od podania drugiej dawki. Szczepionka musi być przechowywana i wysyłana w bardzo niskich temperaturach, ok. -70 stopni Celsjusza. Sam producent Pfizer zapewnia, iż do tej pory nie stwierdzono poważnych skutków ubocznych, a działania niepożądane występują, ale są łagodne i szybko mijają.

Proces szczepień ma być największą operacją logistyczna związaną ze zdrowiem Polaków. Obecnie trwają prace nad Rządową Strategią Szczepień, która zostanie przyjęta przez Radę Ministrów po konsultacjach w połowie grudnia.

Nabór na szczepienia prowadzony jest wśród placówek medycznych i indywidualnych praktyk zawodowych. Aby przystąpić do programu, zainteresowane podmioty do 11 grudnia 2020 roku muszą wypełnić elektroniczny formularz zgłoszeniowy i spełnić wymagania opisane w ogłoszeniu o naborze. W pierwszej kolejności do programu zostaną zakwalifikowane placówki POZ, które mają już umowę z NFZ na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej.

Placówki, które mogą zgłosić się do programu, muszą spełnić kilka podstawowych warunków. Wśród nich m.in. prowadzić działalność w warunkach ambulatoryjnych (w gabinecie) lub na miejscu u pacjenta, dysponować kadrą i warunkami lokalowymi pozwalającymi na przeprowadzenie szczepień, zadeklarować lub posiadać podłączenie do elektronicznej platformy P1, prowadzonej przez Centrum eZdrowia, dzięki której możliwa będzie np. rejestracja osób do zaszczepienia.

Polskim władzom najbardziej zależy, by ze szczepionek najszybciej skorzystali pracownicy służby zdrowia, mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej i pacjenci Zakładów Leczniczo-Opiekuńczych, osoby powyżej 60. roku życia oraz służby, które wspomagają walkę z pandemią m.in. policja czy wojsko

Rozpatrywanie wniosków potrwać ma do 17 grudnia, a podmioty, które pozytywnie przejdą kwalifikację, otrzymają elektroniczne potwierdzenie i zostaną dołączone do programu. Znajdą się także na wykazach prowadzonych przez Dyrektorów Oddziałów Wojewódzkich Funduszu przy udziale Wojewodów.

Do programu zakwalifikuje się placówka, która zadeklaruje wykonywanie szczepień przez co najmniej 5 dni w tygodniu i zdolność do wykonania co najmniej 180 szczepień w tygodniu przez jeden zespół szczepiący. Ponadto musi również posiadać zespół wyjazdowy szczepiący pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą samodzielnie zgłosić się do punktu szczepień.

Możliwe jest także zorganizowanie transportu z miejsca pobytu pacjenta do punktu szczepień i z powrotem, gdy stan pacjenta uniemożliwia mu dotarcie do punktu szczepień.

Każdy zespół szczepiący musi składać się z lekarza, pielęgniarki, położnej lub higienistki szkolnej bądź osoby wykonującej inny zawód medyczny, która posiada niezbędne uprawnienia i kwalifikacje.

O zakwalifikowaniu pacjenta do szczepienia i jego zaszczepienia decyduje lekarz. Samo szczepienie dla pacjentów jest bezpłatne, a placówki szczepiące otrzymają wynagrodzenie. Obejmie ono szczepienie na miejscu w warunkach ambulatoryjnych, szczepienie w miejscu zamieszkania pacjenta oraz koszty transportu pacjenta domu do punktu szczepień i z powrotem.

Poniższa wycena dotyczy podmiotów medycznych.

- w punkcie szczepień bez transportu pacjenta – 61,24 zł                                                                                                                                                   

- w punkcie szczepień wraz z transportem pacjenta – 68,15 zł

- szczepienie w miejscu zamieszkania – 95,70 zł

- szczepienie w miejscu zamieszkania pacjenta w przypadku więcej niż 5 pacjentów pod jednym adresem – 73,19 zł

Szczegółowych informacji na temat Narodowego Programu Szczepień udzielają konsultanci w każdym z 16-stu Oddziałów Wojewódzkich Funduszu, a numer telefonu w województwie podlaskim to 85 745 95 55.

Z kolei proces rejestracji powszechnych szczepień rozpocznie się w lutym 2021 roku. Wszystko jednak zależy od decyzji Europejskiej Agencji Lekowej. Sam proces ,a być prosty i jednocześnie bezpieczny. A jak będzie wyglądał?

- Rejestracja – online: przez infolinię lub u lekarza POZ, na specjalnej stronie www lub poprzez internetowe Konto Pacjenta.

- Zgłoszenie do punktu szczepień – kwalifikacja przez lekarza lub pielęgniarkę.

- Wykonanie szczepienia oraz obserwacja pacjenta po szczepieniu.

- Powtórzenie procesu po upływie 21 dni – bez konieczności ponownej rejestracji.

Podstawowe zasady realizacji szczepień

- w punkcie szczepień przewidziana jest wyznaczona osoba koordynująca ich wykonywanie, zapraszająca poszczególne osoby do poczekalni i pilnująca zachowania dystansu pomiędzy osobami się w niej znajdującymi

- osoba wchodząca do poczekalni dezynfekuje dłonie

- między osobami w poczekalni powinna być zapewniona odległość min. 1,5 m

- osoba wchodząca do poczekalni oraz gabinetu ma osłonę ust i nosa

- poczekalnia wietrzona jest raz na 1h w sposób pośredni lub bezpośredni

-pomieszczenie w którym jest wykonywane szczepienie oraz punkt badań są wietrzone raz na 1h przez co najmniej 5 minut

-punkt badań i stanowisko szczepień są na bieżąco dezynfekowane

 - raz na godzinę dezynfekuje się klamki, poręcze, oparcia krzeseł, podłogę w poczekalni

- miedzy osobą badaną a szczepioną należy zapewnić odstęp, w tym z użyciem parawanów czy przesłon, zapewniających intymność podczas szczepienia, osoba przed szczepieniem wypełnia w poczekalni ankietę lub przynosi ją wypełnioną ze sobą.

Jak do tej pory dwa kraje na świecie udzieliły zezwolenia na użycie szczepionki na koronawirusa. To Wielka Brytania, która już w przyszłym tygodniu jako pierwsze państwo przeprowadzać będzie szczepienia oraz Bahrajn.

 


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama