Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 18:01
Reklama

„Jesień z Chopinem" - recital Julii Łozowskiej

Opera i Filharmonia Podlaska zaprasza na recital fortepianowy Julii Łozowskiej, jednej z najzdolniejszych pianistek młodego pokolenia (rocznik 2001), zdobywczynii Grand Prix, I miejsca oraz nagrody specjalnej dla indywidualności turnieju na XXII Ogólnopolskim Turnieju Pianistycznym im. H. Czerny-Stefańskiej (Żagań, 2017). Koncert, kolejny z cyklu “Jesień z Chopinem”, transmitowany będzie na żywo dzisiaj, 6 grudnia, o godz.15.00, na kanale Youtube opery.
„Jesień z Chopinem" - recital Julii Łozowskiej

Koncert rozpocznie barokowa suita Bacha, kompozytora, którego nazwisko natychmiast przywołuje skojarzenie z idealną równowagą, zegarmistrzowską precyzją konstrukcji i nieskończoną paletą ekspresji. Ponoć komponując Partitę 2 c-mol, mistrz tańczył przy tym całym ciałem.

Następnie usłyszymy drugi cykl Etiud Chopina, skomponowaych w latach 1835-1837, które zadedykował hrabinie Marii d’Agoult, kochance Liszta, znanej raczej pod pseudonimem Daniel Stern. Z kolei Andante spianato, napisane z dedykacją dla baronowej Frances Sarah d'Este, paryskiej znajomej Chopina,płynnie wprowadzi nas w pożegnanie kompozytora ze stylem brillant, czyli w Wielki Polonez Es-dur op. 22

Kończąca niedzielny recital Sonata b-moll uważana jest za jedno z największych arcydzieł XIX wieku. “Powstawała pod dachem George Sand i pod jej czułą i troskliwą opieką – opowiada Mieczysław Tomaszewski w radiowym cyklu audycji ‘Fryderyka Chopina Dzieła Wszystkie’. Ale, jak wiemy, nie uznał Chopin za stosowne, by ofiarować pani Sand „publicznie” – poprzez edytorską dedykację – jakiegokolwiek ze swych utworów. Sferę intymną zdecydowanie oddzielał od publicznej. Nie ulega natomiast wątpliwości, iż w muzykę Sonaty b–moll, urosłą wokół zainspirowanego uczuciami patriotycznymi Marsza żałobnego, wpisały się przeżycia osobiste. Słyszy się ją i czuje jako świadectwo sytuacji granicznej, w jakiej się Chopin znalazł w tym czasie i w tym miejscu. Sonata powstała w aurze świeżo objawionej namiętności zmrożonej zagrożeniem życia. W czasach Karłowicza mogłaby się nazywać Sonatą miłości i śmierci.”

 

„JESIEŃ Z CHOPINEM”. Recital fortepianowy JULII ŁOZOWSKIEJ

Niedziela, 6 grudnia 2020, godz. 15.00, transmisja na kanale YouTube OiFP live

 

JULIA ŁOZOWSKA – fortepian

 

JOHANN SEBASTIAN BACH (1685-1750)

Partita 2 c-moll, BWV 826

  1. Sinfonia
  2. Allemande
  3. Courante
  4. Sarabanda
  5. Rondeaux
  6. Capriccio

 

FRYDERYK CHOPIN (1810-1849)

Etiuda cis-moll op. 10 nr 4

Etiuda e-moll op. 25 nr 5

Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22

*

Sonata b-moll op. 35

  1. Grave; Doppio movimento
  2. Scherzo
  3. Marche funèbre: Lento
  4. Finale: Presto

 

Julia Łozowska urodziła się w 2001 roku w Warszawie. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 6 lat metodą Suzuki u prof. Marzeny Jasińskiej i pod jej okiem uczyła się w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej nr 1 w Warszawie. Ukończyła z wyróżnieniem Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II st. im. Zenona Brzewskiego w Warszawie w klasie fortepianu prof. Joanny Ławrynowicz-Just, a obecnie rozpoczyna studia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w tej samej klasie.

Zdobyła nagrody i wyróżnienia na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach w tym m.in. Grand Prix, I miejsce oraz nagrodę specjalną dla indywidualności turnieju na XXII Ogólnopolskim Turnieju Pianistycznym im. H. Czerny-Stefańskiej (Żagań, 2017), Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Pianistycznym „Chopin i Kompozytorzy Francuscy” (Siedlce, 2015), I miejsce na XX Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym (Konin, 2018), I miejsce na XII Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim (Narva – Estonia, 2018), I miejsce i nagrodę za najlepsze wykonanie utworu Chopina na Konkursie „Laur Chopina” (Wielkij Novgorod - Rosja, 2017), I miejsce na XIII Ogólnopolskim Festiwalu Pianistycznym „Chopinowskie Interpretacje Młodych” w Koninie (Konin-Żychlin, 2016), została finalistką Konkursu Indywidualności ATMA (Zakopane, 2017), zdobyła I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. A. Wesołowskiej i H. Wesołowskiej-Madetko (Katowice, 2015), I nagrodę w V Chopinowskim Turnieju Pianistycznym im. Haliny i Ludwika Stefańskich (Kraków, 2014), II nagrodę na IV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Ville de Gagny (Francja, 2019), II nagrodę na IX Konkursie Pianistycznym Uczniów Szkół Muzycznych II st. EPTA (Kraków, 2018), II miejsce na VIII Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim (Budapeszt – Węgry 2018), dwukrotnie II nagrodę, nagrodę specjalną NIFC oraz nagrodę specjalną Rektora Akademii Muzycznej w Bydgoszczy na XXIV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina dla Dzieci i Młodzieży (Szafarnia, 2016 i 2013), II nagrodę w VI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. M. Moszkowskiego „Per aspera ad astra” (Kielce, 2015), II nagrodę na VI Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim dla Dzieci (Jelenia Góra, 2014), VII nagrodę na I Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim dla Młodych Pianistów w Pekinie (Chiny, 2016), a także wyróżnienie na konkursie w Ekaterinburgu (Rosja, 2016).

Koncertowała w Filharmonii Narodowej, Filharmonii Bałtyckiej, Filharmonii Dolnośląskiej, Europejskim Centrum Muzyki K. Pendereckiego w Lusławicach, Belwederze, w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Katowicach, Konserwatorium w Pekinie w Chinach oraz wielokrotnie w Studio Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego, Żelazowej Woli i na Zamku Królewskim w Warszawie. Wystąpiła z recitalami w NOSPR w Katowicach, Ośrodku Chopinowskim w Szafarni, na Zamku w Łańcucie, w Łazienkach Królewskich w Warszawie, w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, w ramach cyklu „Młode talenty” w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, na Festiwalu „Floralia Muzyczne” w Ogrodzie Botanicznym PAN, w Europejskim Centrum Artystycznym im. Fryderyka Chopina w Sannikach, a także w Pampelunie w Hiszpanii. Jest laureatką „Estrady Młodych” 52. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku. W 2018 r. wystąpiła jako najmłodsza pianistka podczas Koncertów Chopinowskich w Łazienkach Królewskich. Wystąpiła także na Gali Finałowej podczas BISMA w Łodzi oraz w Pałacu Prezydenckim dla Pani Prezydentowej Agaty Kornhauser-Dudy oraz Pani Wiceprezydentowej Stanów Zjednoczonych Karen Pence.

Jest wielokrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Młoda Polska, osiągnięcia artystyczne), Prezesa Rady Ministrów, Centrum Edukacji Artystycznej, Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, Fundacji im. J. Elsnera oraz The Concert Artists’ Promotion Trust. W 2019 roku otrzymała Główną Nagrodę Stypendium Artystycznego im. Franciszka Wybrańczyka Fundacji Sinfonia Varsovia.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama