Mazowsze uruchamia kolejne 105 milionów złotych na walkę z Covid-19
Sytuacja epidemiologiczna wciąż jest trudna. Wirus nie odpuszcza. a służba zdrowia jest u kresu swoich możliwości. W szpitalach brakuje nie tylko personelu do pracy, ale także sprzętu i wyposażenia. Dlatego Samorząd Województwa Mazowieckiego zwiększa pulę środków na walkę z Covid-19 o kolejne 105 milionów złotych, z czego 90 z Unii Europejskiej. Jest w tej sprawie decyzja Komisji Europejskiej.
Żeby poprawić jakość powietrza, najpierw policzą piece
Największa w historii inwentaryzacja pieców na Mazowszu trwa. A wszystko po to, by ustalić ile źródłe ogrzewania w regionie wymaga pilnej wymiany i jakie środki trzeba będzie na to przeznaczyć.
Innowatorzy Mazowsza, to Oni
Jeszcze chyba nigdy dotąd nowa, wprowadzona przez człowieka, wartość lub jakość dotycząca celów lub sposób ich realizacji mająca zastosowanie w działalności gospodarczej nie była tak cenna. Cały świat mierzy się z pandemią koronawirusa. Wiele branż polskiej gospodarki znajduje się w coraz gorszej sytuacji materialnej. Niewątpliwie walka z pandemią wymaga innowacji. Doskonale rozumieją to najlepsi i najbardziej innowacyjni naukowcy oraz najlepsze innowacyjne firmy z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw z województwa mazowieckiego, którzy znaleźli się w gronie laureatów tegorocznej XII już edycji konkursu “Innowator Mazowsza”.
Ulica Szydłowiecka w Radomiu będzie rozbudowana
4 mln zł z budżetu województwa mazowieckiego otrzyma Radom na rozbudowę ulicy Szydłowieckiej. Inwestycja ma ogromne znaczenia dla rozwoju sieci dróg publicznych na terenie całego miasta, gminy a także województwa. Droga stanowi wlot na drogę krajową nr 7, a także połączenie z obwodnicą zachodnią Radomia.
Nowoczesny parking z centrum przesiadkowym. Tak w Łochowie ułatwia się codzienne podróże osobom korzystającym z kolei
Miasto Łochów od wielu lat borykało się z problemem braku wolnych miejsc parkingowych. W centrum miasta już od wczesnych godzin rannych trudno było tu zaparkować auto. A wszystko dlatego, że bardzo dużo osób dojeżdza do Łochowa samochodem, aby w następnej kolejności skorzystać z komunikacji kolejowej lub autobusowej. Na szczęście to już przeszłość, bo nowoczesny parking wraz z centrum przesiadkowym, który powstał na działce, położonej przy alei Łochowskiej, pomiędzy linią kolejową, a drogą krajową numer 50, jest już otwarty.
“Wycinanka Kurpiowska z Puszczy Zielonej” - Czyli wyjątkowa wystawa Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce
Jednym z regionów, w którym do dzisiaj zachowało się wiele przejawów tradycyjnej sztuki ludowej są Kurpie Puszczy Zielonej. Najlepszym przykładem ich zdolności artystycznych jest wycinanka. W społeczności wiejskiej spełniała różne funkcje. Była wyrazem artystycznych upodobań i aspiracji, a także wyrażała dostępnymi w owym czasie i w owych warunkach środkami artystycznymi zaangażowanie w obchodzenie dorocznych świąt kościelnych. Powstała w okresie największego rozwoju ozdób wnętrza mieszkalnego. W 2020 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podjął decyzję o wpisie wycinankarstwa kurpiowskiego z Puszczy Zielonej na prestiżową Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Historię ozdoby z papieru od powstania do bogactwa wariantów współczesnej wycinanki postanowiło przybliżyć Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce tworząc wyjątkową wystawę planszową.
Komentarze