Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 13:22
Reklama

Romana Lasockiego muzyczne pogadanki u Łomżyńskich Filharmoników

Już w sobotę, 21 listopada 2020 r. o godz. 18:30 na stronie internetowej Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży odbędzie się niezwykły koncert-spotkanie z jednym z najwybitniejszych polskich skrzypków – Romanem Lasockim, który opowie o muzyce i nie tylko.
Romana Lasockiego muzyczne pogadanki u Łomżyńskich Filharmoników

Roman Lasocki to jeden z najwybitniejszych skrzypków polskich swego pokolenia. Występował na najważniejszych estradach koncertowych świata, m.in. w paryskiej Salle Gaveau, wiedeńskiej Bösendorfer-Saal, nowojorskiej Carnegie Hall oraz w innych poważanych centrach koncertowych Europy, Azji, Stanów Zjednoczonych i Kanady. Uczestniczył w renomowanych światowych festiwalach muzycznych, takich jak Festival Estival de Paris czy Warszawska Jesień.

Występował z najwybitniejszymi polskimi dyrygentami, zaś szczególne miejsce w Jego dorobku zajmują koncerty i nagrania dokonane z Filharmonią Śląską oraz Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia pod dyrekcją Karola Stryi, Antoniego Wita, Mirosława Jacka Błaszczyka i Jerzego Swobody, a także recitale, w których parterami Jego byli m.in., Kiejstut Bacewicz, Józef Stompel, Urszula Bożek-Musialska, Tadeusz Chmielewski.

Artysta nagrał ponad dwadzieścia płyt analogowych i kompaktowych dla wytwórni polskich, niemieckich, angielskich, francuskich i japońskich, a wśród nagrodzonych realizacji znalazły się m.in.: Partita Lutosławskiego, I Koncert skrzypcowy a-moll op. 77 Szostakowicza i Koncerty skrzypcowe Bacewiczówny, a także II Koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego który doczekał się wielu pochlebnych recenzji. Roman Lasocki nagrywał także dla Polskiego Radia oraz dla radiofonii niemieckiej, francuskiej, włoskiej, szwedzkiej, węgierskiej, belgijskiej,. holenderskiej, hiszpańskiej, czeskiej i koreańskiej oraz dla rozgłośni amerykańskich i kanadyjskich.

W latach 2012–13 pełnił funkcję prezesa Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków, zaś od roku 2004 roku jest wiceprezesem Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie. W roku 2013 artysta uhonorowany został także tytułem honorowego profesora Akademii Smyczkowej w Hamburgu.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama