Wykonawca przygotuje dokumentację projektową, aktualizację studium wykonalności oraz wniosek o dofinansowanie budowy ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2021-2027. Dokumentacja projektowa będzie gotowa w II kwartale 2023 roku, a realizacja robót budowlanych planowana jest w nowej perspektywie finansowej.
Zgodnie z założeniami projektu, na 17-kilometrowej trasie planowana jest budowa nowych torów i rozjazdów. Przewiduje się montaż komputerowych urządzeń sterowania ruchem kolejowym, które zapewnią bezpieczny przejazd pociągów.
Ponadto przebudowana zostanie stacja w Łomży. Z myślą o potrzebach mieszkańców zaprojektowany zostanie specjalny tzw. multimodalny peron, obsługujący połączenia kolejowe i autobusowe. Modernizacja pozwoli na zwiększenie przepustowości linii, by mogło kursować więcej pociągów z większą prędkością. Zakładana maksymalna prędkość pociągów pasażerskich to 100 km/h, lecz analizowany będzie także wariant dla prędkości 120 km/h. Poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i drogowym zwiększy przebudowa przejazdów kolejowo-drogowych.
Realizacja inwestycji korzystnie wpłynie na możliwość rozwoju transportu towarowego, gdyż po nowych torach do Łomży dojadą cięższe i dłuższe składy z ładunkami, a dokładnie do 600 metrów.
Wykonawca dokumentacji rozważy również rozszerzony wariant inwestycji. Mianowicie przebudowę układu torowego na stacji w Śniadowie, w celu zapewnienia lepszych możliwości ruchu pociągów.
Analizowana będzie budowa łącznicy kolejowej, która skróci czas podróży, gdyż umożliwi bezpośredni przejazd pociągów z Łomży w kierunku Białegostoku, bez zmiany kierunku jazdy na stacji w Śniadowie. Wykonawca przygotuje pełną dokumentację, niezbędną do rozpoczęcia robót.
Przyszła realizacja inwestycji planowana jest w ramach środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2021-2027. Wniosek na realizację robót na odcinku z Łomży do Śniadowa, a dalej także do Łap, złożył w sierpniu 2020 roky samorząd województwa w ramach programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej – Kolej Plus do 2028 roku.
Natomiast Miasto Łomża zostało wskazane w Uchwale Rady Ministrów nr 151/2019 w sprawie ustanowienia programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej – Kolej Plus do 2028 roku, jako miejscowość z populacją powyżej 10 tys. osób, która nie posiada dostępu do kolei pasażerskiej.
Towarowa stacja kolejowa w Łomży została oddana do użytku w 1915 roku i od samego początku obsługiwała połączenia pasażerskie. W marcu 1993 roku nastąpiło zawieszenie takowych połączeń. Od tego momentu na stację przejeżdżają tylko pociągi towarowe.
Komentarze