Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 11:01
Reklama

Tymczasowy szpital w hali sportowej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

Polskie państwo już wcześniej zapowiedział nową strategię walki z pandemią COVID-19. Rząd Mateusza Morawieckiego zaproponował, by w każdym województwie powstał szpital tymczasowy, który wyznaczony jest dla pacjentów chorych na koronawirusa. Na wniosek Bohdana Paszkowskiego, wojewody podlaskiego w naszym województwie takim szpitalem została hala sportowa Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Zaznaczono także, iż dzięki przyspieszonej budowie nowego obiektu przy oddziale zakaźnym Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku, liczba łóżek dla pacjentów zakażonych COVID-19 znacznie się zwiększy.

- Wniosek o utworzenie szpitala tymczasowego w hali sportowej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku został zaakceptowany przez Ministerstwo Zdrowia- mówi Bohdan Paszkowski.

Resort zdrowia wskazywał również, że Ilość miejsc dla pacjentów chorych na koronawirusa w województwie podlaskim musi być zwiększona.

- Minister Adam Niedzielski wydał polecenia dwóm przedsiębiorstwom. Jedno z nich będzie realizowało budowę szpitala tymczasowego przy ul. Wołodyjowskiego, czyli hala sportowa Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, a drugie będzie zaangażowane w budowę obiektu – nowego bloku, który powstaje przy ul. Żurawiej, przy oddziale zakaźnym Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego – tłumaczy wojewoda.

Prace przy ul. Żurawiej są już zaawansowane. Wykonawca będzie pracował nad jak najszybszym wykończeniem dwóch pięter, aby mogły być przeznaczone dla pacjentów z COVID-19, jeśli zajdzie taka konieczność. Obiekt jest skomunikowany z pozostałą częścią oddziału zakaźnego.

- Jeśli chodzi o halę sportową Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, gdzie powstanie szpital tymczasowy, w tej chwili jesteśmy na etapie, by ten budynek niezwłocznie został przekazany wykonawcy. Chcemy, aby do końca listopada obie inwestycje były zrealizowane- wyjaśnia Bohdan Paszkowski.

Dzięki tym czynnościom baza łóżek dla pacjentów z koronawirusem zwiększyć się ma o 160 miejsc. Budowa szpitali tymczasowych finansowana będzie ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, o którym mowa w art. 65 ustawy z dnia 31 marca 2020 roku,  o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

- Musimy jednocześnie pamiętać o równowadze, a więc zapewniania świadczeń dla pacjentów z koronawirusem, ale i dla tych, którzy cierpią na inne schorzenia. Oni też muszą mieć dostęp do wykwalifikowanej opieki medycznej- zauważa Bohdan Paszkowski.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama