- Pomysł narodził się po rozmowie z producentem wykonawczym Dariuszem Syrnickiem ze Związku Żołnierzy NSZ Okręg Łomża. Ma ogromną wiedzę w temacie Żołnierzy Wyklętych. Opowiedział mi historię, który wcześniej nie znałem. Ale zdecydowałem, iż to jest coś co warto opowiedzieć. Są tam ludzie z naszego regionu, których powinniśmy znać, a tak naprawdę nic o nich nie słyszeliśmy. Mieliśmy też za mało czasu, by w pełni zrealizować scenariusz. Ale jednak uważam, że nasze dzieło na pewno przyda się też jako materiał edukacyjny do szkół, a sam film jest dobrą metodą na uczczenie ludzi, którzy walczyli w bitwie pod Uśnikiem- stwierdza Artur Szczubełek, reżyser „Niezłomnego”.
Bitwa pod Uśnikiem jest dosyć mało znanym wydarzeniem. Sama historia praktycznie nie funkcjonuje w żadnych opracowaniach. Co więcej, lokalna społeczność również do końca nie zna jej przebiegu. W samych walkach udział brali m.in. mieszkaniec Łomży, mieszkańcy ze Starej Łomży i Gminy Łomża, a także osoby spod Zambrowa.
W lutym 1945 roku z Narodowych Sił Zbrojnych i lokalnych struktur Armii Krajowej powołano Narodowe Zjednoczenie Wojskowe. Była to jedna z największych i najdłużej walczących przeciw sowieckiemu okupantowi, formacja wojskowa polskiego podziemia niepodległościowego.
Komentarze