Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 12:42
Reklama

Duża dawka kultury w Książnicy Podlaskiej. Co czeka nas w październiku?

Mimo panującej pandemii COVID-19, Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku na razie nie odwołuje swoich spotkań. Sprawdźcie, na co możemy liczyć w tym miesiącu.
Duża dawka kultury w Książnicy Podlaskiej. Co czeka nas w październiku?

14.10 – Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki Mówionej (stacjonarnie w reżimie sanitarnym)

14 października 2020 r. o godz. 15.00 w Dziale Zbiorów Specjalnych Książnicy Podlaskiej (budynek główny, II piętro) odbędzie się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki Mówionej.

Uczestnicy spotkania porozmawiają o książce Renaty Kosin Jedwabne rękawiczki.

14.10 – Środa Literacka z Wojciechem Kassem (stacjonarnie w reżimie sanitarnym oraz transmisja live na fanpage’u Książnicy Podlaskiej na Facebooku)

14 października 2020 r. o godz. 17.00 w siedzibie głównej Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku (ul. Marii Skłodowskiej-Curie 14A, aula, VI piętro) odbędzie się spotkanie autorskie z Wojciechem Kassem.

Wojciech Kass – poeta i eseista. Opublikował tomiki: Do światła (1999), Jeleń Thorwaldsena (2000) – za które otrzymał nagrodę im. Kazimiery Iłłakowiczówny i nagrodę Stowarzyszenia Literackiego w Suwałkach, Prószenie i pranie (2002), 10 Gedichte aus Masurenland (2003, wybór wierszy w języku polskim i niemieckim), Przypływ cieni (2004), Gwiazda Głóg (2005) nominowany do Wawrzynu nagrody literackiej Warmii i Mazur, Pieśń miłości, pieśń doświadczenia (z Krzysztofem Kuczkowskim) (2006), Wiry i sny (2008) nominowany do Wawrzynu nagrody Literackiej Warmii i Mazur, oraz 41 (2010). W 2012 ukazała się publikacja pt. Czterdzieści jeden. Wiersze i glosy, zawierająca pieśni z 41, dziennik poety z okresu ich pisania, komentarze krytyków i historyków literatury o tym tomie oraz wiersze nowe. W 2014 kolejny tomik Ba! Dwadzieścia jeden wierszy, w 2015 Przestwór. Godziny nominowany do Nagrody Literackiej Miasta Stołecznego Warszawy. W 2016 ukazał się wybór jego poezji Pocałuj światło. 89 wierszy, w 2018 Ufność. Trzy poematy. Jest autorem opracowania o związkach Czesława Miłosza i jego krewnych z Sopotem Aj, moi dawno umarli (1996), książki eseistycznej Pęknięte struny pełni. Wokół Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego (2004) nominowanej do Wawrzynu nagrody literackiej Warmii i Mazur, współautorem słownika Mazury. Słownik stronniczy, ilustrowany (2008) oraz współautorem (wraz z Jarosławem Ławskim) Z ducha Orfeusza. Studia o polskiej poezji 2010-2016 (2018). Esej Wojciecha Kassa Światło jaśnie gość zainaugurował serię broszur – Prelekcje Mistrzów Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku (2018). Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Pen Clubu. Wchodzi w skład redakcji dwumiesięcznika literackiego „Topos”. Uhonorowany nagrodą „Nowej Okolicy Poetów” za dorobek poetycki (2004), nagrodą „Otoczaka” za tomik wierszy Wiry i sny (2009), „Sopocką muzą” – nagrodą prezydenta Sopotu (2011), srebrnym medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” (2015). Jego wiersze tłumaczone są na język: niemiecki, angielski, włoski, francuski, hiszpański, litewski, czeski, słoweński, serbski, chorwacki, bułgarski, rosyjski. Od 1997 r. pracuje w Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu na Mazurach.

Podczas spotkania w Książnicy Podlaskiej zaprezentowane zostaną wiersze z najnowszego tomu poetyckiego Wojciecha Kassa Metaf. 20 wierszy o położeniu.

19.10 – Spotkanie ze słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku (stacjonarnie w reżimie sanitarnym)

19 października 2020 r. o godz. 16.00 w siedzibie głównej Książnicy Podlaskiej odbędzie się spotkanie ze słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku poświęcone Bitwie Białostockiej 1920 r.

19.10 - Spotkanie on-line z Rafałem Witkiem

19 października 2020 roku o godz. 18.00 na fanpage na Facebooku, gdzie dzieci (powyżej 6 lat) będą miały okazję poznać Rafała Witka.

Rafał Witek – autor ponad dwudziestu książek dla dzieci. Współpracuje z magazynem dla dzieci „Świerszczyk”, portalem qlturka.pl i warszawskim chórem dziecięcym MILLE VOCI. Zdobywca wielu nagród i wyróżnień literackich. Publikował także wiersze dla dorosłych oraz felietony i recenzje w czasopismach : „Odra” czy „Gazeta Wyborcza”.

Spotkanie zorganizowane w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki. Dofinansowano ze środków Instytutu Książki.

21.10 – Środa Literacka z Vincentem V. Severskim (stacjonarnie w reżimie sanitarnym oraz transmisja live na fanpage’u Książnicy Podlaskiej na Facebooku)

21 października 2020 r. o godz. 17.00 w siedzibie głównej Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku (aula, VI piętro) z Czytelnikami spotka się Vincent Viktor Severski – polski pisarz, były oficer wywiadu.

Studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Był oficerem wywiadu PRL i RP, przepracował w polskim wywiadzie 26 lat z czego prawie połowę poza granicami kraju. Był szkolony w Ośrodku Kształcenia Kadr Wywiadowczych w Starych Kiejkutach oraz po 1990 roku w USA. W Agencji Wywiadu doszedł do jednego z najwyższych stanowisk kierowniczych.

Pracę zaczął w 1982 roku w wydziale do spraw „dywersji”, wówczas najważniejszego wydziału polskiego wywiadu. Zajmował się tropieniem działalności obcych służb specjalnych oraz rozpracowywaniem Solidarności.

W 1990 roku został pozytywnie zweryfikowany i zwolniony z pracy w wywiadzie. Na początku lat 90. został ponownie zwerbowany.

Uczestniczył w ok. 140 misjach w prawie 50 krajach. Zna biegle trzy języki.

Odszedł ze służby w 2007 roku na własną prośbę.                                 

Wielokrotnie odznaczany i wyróżniany przez najwyższe władze RP, uhonorowany Legią Zasługi przez prezydenta Baracka Obamę.

27.10 - Spotkanie autorskie online z dr Barbarą Kosmowską

27 października 2020 roku o godz. 16.00 odbędzie się spotkanie on-line z dr Barbarą Kosmowską.

 Spotkanie skierowane jest do młodzieży i dorosłych.

dr Barbara Kosmowska – absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Po studiach podjęła pracę jako nauczyciel języka polskiego, następnie zdobyła tytuł doktora broniąc rozprawy doktorskiej poświęconej twórczości Zofii Urbanowskiej. Związana była z Akademią Pomorską w Słupsku jako pracownik naukowy. Autorka książek dla dorosłych i młodszych czytelników. Twórczość pisarka przyniosła jej wiele prestiżowych nagród i wyróżnień.

Spotkanie zorganizowane w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki. Dofinansowano ze środków Instytutu Książki.

28.10 – Środa Literacka z Grzegorzem Sobaszkiem (stacjonarnie w reżimie sanitarnym oraz transmisja live na fanpage’u Książnicy Podlaskiej na Facebooku)

28 października 2020 r. o godz. 17.00 w siedzibie głównej Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku (ul. Marii Skłodowskiej-Curie 14A, aula, VI piętro) odbędzie się spotkanie autorskie z Grzegorzem Sobaszkiem.

Grzegorz Sobaszek – dziennikarz i redaktor. Pracował m.in. w  „Newsweeku”, „Dzienniku” i „Przekroju”. W 2010 r. ukazała się jego debiutancka powieść Muszę kończyć, umieram. Zafascynowany Podlasiem, czego efektem jest powieść Wszystkojedność, która znalazła się w finale Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego, w kategorii najlepsza książka roku 2019.

 


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama