Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 20:44
Reklama dotacje rpo

Wizna. Chwała bohaterom Polskiego Września [FOTO]

Gdy dzisiaj, tu w Wiźnie, patrzymy na historię, chcemy na bazie tej przeszłości budować naszą przyszłość osobistą i naszej ojczyzny - powiedział ksiądz Dariusz Tułowiecki z warszawskiego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Wizna. Chwała bohaterom Polskiego Września [FOTO]

 

Po mszy pod pomnikiem SGO "Narew" zgromadzili się uczestnicy uroczystości. Wójt Wizny Mariusz Soliwoda przypomniał słowa niezłomnego obrońcy "odcinka Wizna" o walce do ostatniego naboju i ostatniego tchu. Potem powitał m. in. Jana Józefa Kasprzyka, szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, posła Lecha Antoniego Kołakowskiego, wicemarszałka Marka Olbrysia i radnego Sejmiku Piotra Modzelewskiego, starostę łomżyńskiego Lecha Marka Szabłowskiego, kombatantów, samorządowców, harcerzy, reprezentantów służb mundurowych, mieszkańców.     


W życiu są rzeczy ważniejsze niż samo życie. Są wartości za które warto i czasem należy oddać również życie – podkreślił minister Jan Józef Kasprzyk, snując refleksje o polskiej odwadze i trwaniu po stronie wartości. 


O wojnie i heroizmie mówili także poseł Lech Antoni Kołakowski, starosta Lech Marek Szabłowski, harcmistrz Wiesław Domański. Z wojskową asystą żołnierzy 18. Pułku Logistycznego z Łomży uczestnicy złożyli kwiaty pod pomnikiem. Wicemarszałek Marek Olbryś zrobił to także w Strękowej Górze, w miejscu, gdzie walczyli i ginęli major Władysław Raginis, kapitan Stanisław Brykalski i ich żołnierze. Odbył się też apel poległych, a szczególne wzruszenie wzbudził występ liczącego 99 lat (urodziny miał 2 sierpnia) Tadeusza Grabowskiego z Wizny, który wykonał kilka pieśni własnego autorstwa. 
Artystyczną oprawę uroczystości zapewniła orkiestra dęta i mażoretki z Wasilkowa.


***         
Dodatkowym wydarzeniem tego "dnia z historią" w Wiżnie  stało się  odsłonięcie nowego muralu. Z inicjatywy Stowarzyszenia Wizna 1939 Rafała Roskowiński stworzył na budynku gospodarskim przy drodze Łomża - Białystok przejmujący obraz egzekucji żydowskiego mieszkańca Wizny, której dokonuje esesman.  

 Zbrodni na Żydach Niemcy dokonali pod koniec czerwca 1941 roku. W jednym przypadku było to rozstrzelanie kilkunastu osób na obrzeżach miejscowości, w drugim - kilkudziesięciu członków tej społeczności zapędzono do budynku kuźni w centrum i wrzucono tam granaty. Te wydarzenia upamiętniamy, bo niedawno nasze Stowarzyszenie Wizna 1939 przeprowadziło badania terenowe i odkryliśmy dowody  w postaci m. in. łusek do broni produkowanych specjalnie dla SS  - Dariusz Szymanowski, prezes Stowarzyszenia Wizna 1339    

  
To w niewielkiej (choć mającej bogate dzieje) Wiźnie już  9. mural nawiązujący do historii. Ze ścian domówi i budynków gospodarskich spoglądają na przechodniów m. in. kapitan Władysław Raginis (mural z jego wizerunkiem znajduje się zaledwie kilkadziesiąt metrów od najnowszego) i inni żołnierze września 1939 roku, ofiary wywózek na Sybir, "żołnierze niezłomni" . 
      




Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama