Projekt „Pod Biało-czerwoną” ma na celu uczczenie 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej, jej bohaterów i triumfatorów oraz godne upamiętnienie zwycięstwa wojsk Rzeczypospolitej nad armią bolszewicką w 1920 roku.
Jego zadaniem jest również integracja lokalnych i ponadlokalnych społeczności w duchu tradycji, jedności oraz nowoczesnego patriotyzmu. Warto podkreślić, iż umieszczenie flagi na maszcie w wyjątkowym miejscu to dowód na to, jak ważne są symbole narodowe w życiu Polaków. Te, za które życie w walce o wolność ojczyzny poświęcali polscy żołnierze.
„Pod biało-czerwoną” to projekt, który także zjednoczyć ma kraj i jego mieszkańców. Nie tylko uhonoruje poległych za wolność i niepodległość ojczyzny, ale także zachęci do patriotycznych postaw i dumy z bycia Polakami. Ta patriotyczna inicjatywa opierać się ma o zapał i działanie mieszkańców małych ojczyzn. To budowanie wspólnoty i wzmacnianie idei zaangażowanego społeczeństwa obywatelskiego. Trzeba wspomnieć także o tradycji, która jest niezwykle istotna w życiu Polaków, a także nieodzownym elementem każdego narodu. Natomiast cała inicjatywa realizowana będzie pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów, Mateusza Morawieckiego.
Aby wziąć udział w akcji, należy zebrać odpowiednią liczbę głosów poparcia online za pomocą serwisu internetowego. Głos poparcia dla inicjatywy zakupu masztu i umieszczonej na nim flagi, która będzie dumnie eksponowana w centralnym miejscu gminy, mogą oddawać jej mieszkańcy.
Zaangażowanie tychże mieszkańców, jak największej liczby gmin w kraju sprzyjać ma refleksji zarówno nad samym patriotyzmem, jak i przyszłością Polski.
Zaproponowany sposób zbiórki głosów poparcia online zakłada połączenie tradycji z nowoczesnością. Jest jednocześnie całkowicie bezpieczny dla chcących się zaangażować w zbiórkę, co w dobie pandemii COVID-19 ma kluczowe znaczenie.
Działania i realizacja projektu przewidziane są na okres od dnia 25 sierpnia 2020 r. do dnia 30 czerwca 2021 roku. W ramach projektu zakup masztów i flag oraz ich instalacją zostanie przeprowadzone przez gminę oraz sfinansowane przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Instalacja rozumiana jest wyłącznie jako działanie niezbędne do zamontowania masztu w określonym miejscu i umieszczenia na nim flagi. Organizator pozostawia sobie prawo do rozstrzygnięcia, czy dane działanie jest niezbędne
Do udziału w projekcie uprawniona jest każda spośród 2477 gmin w Polsce. Udział w zbiórce głosów poparcia oraz projekcie nie wymaga dodatkowego zgłoszenia. Lista gmin dostępna jest w systemie na stronie gov.pl/bialoczerwona. Pierwszy głos poparcia dla danej gminy aktywuje zbiórkę.
Ile głosów potrzeba do realizacji projektu?
- dla gmin do 20 000 mieszkańców - 100 głosów;
- dla gmin powyżej 20 000 do 100 000 mieszkańców - 500 głosów;
- dla gmin powyżej 100 000 mieszkańców - 1000 głosów.
Ponadto, rząd informuje również, iż w trzech gminach, które osiągną największą procentowo liczbę głosów w stosunku do liczby mieszkańców gminy, przewidywany jest udział w uroczystości zawieszenia flagi na maszcie premiera Mateusza Morawieckiego.
Komentarze