Cyklicznie w okresie poprzedzającym nowy rok szkolny, funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego łomżyńskiej jednostki dokonują przeglądów prawidłowości ustawienia i stanu znaków drogowych w obrębie szkół oraz urządzeń takich jak sygnalizatory czy barierki zabezpieczające chodniki. Funkcjonariusze sprawdzają czy znaki umieszczone są zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz czy są odpowiednio widoczne i czytelne dla uczestników ruchu drogowego. O wszelkich ewentualnych nieprawidłowościach informowani będą zarządcy dróg, aby jeszcze przed pierwszym dzwonkiem zdążyli je wyeliminować. Mundurowi będą też prowadzić kontrole autobusów, które będą przewoziły dzieci na zajęcia szkolne.
Już dziś, warto przypomnieć sobie kilka podstawowych zasad, których należy przestrzegać, aby na drodze nie narażać ani siebie, tym bardziej innych na niebezpieczeństwo.
- Nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie z art. 43 Ustawy prawo o ruchu drogowym dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej.
- Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni pamiętać o obowiązku przewożenia ich w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach.
- Przypominamy, że każda osoba poruszająca się po zmroku poza obszarem zabudowanym jest zobowiązana do noszenia elementów odblaskowych. Odblaski poprawiają widoczność pieszego także w mieście – warto je nosić!
- Warto wykorzystać wolne chwile do wspólnych spacerów z dzieckiem i pokazać najbezpieczniejszą drogę z domu do szkoły i ze szkoły do domu. Dajmy dzieciom dobry przykład - przechodźmy przez ulicę w miejscach wyznaczonych, zawsze na zielonym świetle. Bądźmy dla swojego dziecka wzorem prawidłowego zachowania - zawsze i w każdej sytuacji.
- Idąc z dzieckiem i trzymając je za rękę pamiętajmy o tym, że to osoba dorosła powinna iść od strony ulicy.
- Zwróćmy uwagę na to, o której dziecko kładzie się spać i o której wstaje. Zadbajmy, by nasza pociecha nie budziła się zbyt późno. Biegnąc do szkoły i obawiając się spóźnienia dzieci są mniej uważne, a co za tym idzie bardziej narażone na niebezpieczeństwo.
- Przypomnijmy dziecku, że w mieście należy chodzić wyłącznie po chodniku, a poza miastem poboczem lewej strony drogi.
Komentarze