- Prawie codziennie odkrywamy coś nowego. Dosłownie dzisiaj odkryliśmy fundamenty wieży. Mogła to być wieża ratuszowa, w której podpiwniczeniu znajdowało się więzienie - powiedział Mieczysław Bienia archeolog prowadzący prace archeologiczne w centrum Łomży.
Wszystkich zaskoczyła liczba i obszar zajmowany przez budynki dawnego ratusza, kramów rzemieślniczych oraz kilku studni.
- Zmienia to nasze plany dotyczące zagospodarowania terenu Starego Rynku. Konieczne będzie wyeksponowanie większej liczby obiektów zabytkowych. Zmieniły się także koncepcje dotyczące zagospodarowania terenu. Konieczne będzie między innymi wprowadzenie zieleni, w postaci jeżyków z trawy oraz posadzenia większej liczby drzew - zapowiedział Zenon Zabagło autor planu zagospodarowania Starego Rynku w Łomży.
Plany ekspozycji odkrytych śladów dawnego miasta wzbudzają duże zainteresowanie wśród mieszkańców Łomży.
- Należy zabezpieczyć i pokazać jak najwięcej odkrytych fundamentów dawnego ratusza. Można je po prostu nadbudować. Służyłyby na przykład latem jako miejsca do siedzenia. Trudniej będzie z zachowaniem studni. Już widać, że sypią się stare cegły, którymi były wykładane ściany studni - wyjaśnia Andrzej Wszeborowski specjalista w dziedzinie konserwacji zabytków.
Także zdaniem artysty plastyka Przemysława Karwowskiego, kierownika Galerii Pod Arkadami, należy zachować jak najwięcej odkrytych obiektów.
- Nad studniami można na przykład zbudować daszki, takie jak były jeszcze kilkadziesiąt lat temu – proponuje Przemysław Karwowski.
W czasie spotkania w sali gimnastycznej III Liceum Ogólnokształcącego w Łomży wszszcy zgromadzeni podkreślali, że głównym celem proponowanych rozwiązań jest ożywienie Starego Rynku. Spotkanie nie kończy konsultacji. Pomysły zagospodarowania serca Łomży można zgłaszać pisemnie do 15 sierpnia w sekretariacie prezydenta Łomży.
Komentarze