Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 19:07
Reklama

„Rozwój Lokalny". Kończy się termin składania projektów

W ramach programu „Rozwój Lokalny” łomżyńskie władze określiły wstępne kluczowe kierunki rozwoju miasta. Mowa tu o jakości życia, w tym środowisko i klimat, gospodarce, a także o rozwiązaniach Smart City. Termin składania projektów kończy się 30 lipca.

W ramach przygotowania programu „Rozwój Lokalny” i w wyniku przeprowadzonej diagnozy Miasto Łomża określiło wstępne kluczowe kierunki rozwoju tj. jakość życia, w tym środowisko i klimat, gospodarka oraz rozwiązania Smart City.

Sam program „Rozwój Lokalny” finansowany jest ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021.

Jakość życia wiąże się m.in. z miastem inwestującym w energetykę odnawialną i odpornym na zmiany klimatu. Łomża ma być miastem odnowionej, atrakcyjnej przestrzeni miejskiej, wpływającej na aktywizację mieszkańców. Ponadto, posiadać ma ofertę czasu wolnego dla różnych grup społecznych bazującą na zasobach przyrodniczych, tradycji sportowych i dziedzictwie kulturalno-historycznym.

Z kolei pod pojęciem gospodarka, kryje się obraz Łomży, jako miasta przemysłu nieuciążliwego ekologicznie z dobrze funkcjonującą strefą inwestycyjną. Również miasto aktywnie uczestniczące w regionalnej i międzynarodowej współpracy gospodarczej, a także promujące postawy przedsiębiorcze, innowacje naukowe oraz wspieranie edukacji zawodowej.

Natomiast Smart City, wskazuje na miasto inteligentne, które wykorzystuje technologie informacyjno-komunikacyjne dla zwiększenia wydajności zasobów. Łomża ma być również miastem interaktywnym promującym świadome korzystanie z technologii i dbające o uczestnictwo mieszkańców w procesie planowania, tworzenia i zarządzania miastem.

Kolejnym etapem prac nad przygotowaniem projektu jest przystąpienie do naboru przedsięwzięć projektowych (inwestycyjnych i nieinwestycyjnych) przyczyniających się do rozwoju Łomży, będących odpowiedzią na problemy wynikające z diagnozy miasta oraz wpisujące się w kluczowe kierunki rozwoju.

Władze miasta zwracały się do Naczelników Wydziałów UM Łomża oraz kierowników jednostek podległych miastu do zgłaszania owych przedsięwzięć projektowych. Ponadto, przesyłany miał być także regulamin naboru wraz z kartą zgłoszenia przedsięwzięcia. Jako dodatkowy element do karty zgłoszenia przedsięwzięcia ważne jest również wypełnienie tabeli szacunkowych kosztów konkretnego zadania, czyli budżet przedsięwzięcia.

Wypełnione karty przedsięwzięć wraz tabelą kosztów (budżetem) składać trzeba do Wydziału Inwestycji, Rozwoju i Funduszy Zewnętrznych UM Łomża (pokój 110 UM Łomża, Stary Rynek 14). Na potrzeby projektu „Rozwój Lokalny” stworzony został regulamin naboru przedsięwzięć, a projekty  zgłaszać można do 30 lipca 2020 r.

 Według regulaminu naboru konkursu w ramach programu „Rozwój Lokalny” realizacja Planu Rozwoju Lokalnego i Planu Rozwoju Instytucjonalnego musi poparta być przedsięwzięciami projektowymi – zadania inwestycyjne stanowią 60% projektu, zaś zadania nieinwestycyjnie tzw. miękkie 40%. Kwota dofinansowania na projekt w ramach programu stanowi od 3 do 10 mln euro. Koszty kwalifikowalne stanowią 100%.

Przedsięwzięcia wyłonione w trybie przewidzianym w regulaminie zostaną zrealizowane w przedziale czasowym: od momentu podpisania umowy o dofinansowanie, czyli I kwartał 2021 r. do 30 kwietnia 2024 r. Działania wykraczające poza ten termin mają być uwzględnione na tzw. liście przedsięwzięć uzupełniających.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama