Dla kogo wsparcie?
Świadczenie "Dobry Start" przysługuje raz w roku na rozpoczynające rok szkolny dzieci do ukończenia 20 roku życia. Dzieci niepełnosprawne uczące się w szkole otrzymają je do ukończenia przez nie 24 roku życia.
Świadczenie nie przysługuje na dzieci uczęszczające do przedszkola oraz dzieci realizujące roczne przygotowania przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub szkole.
Jak dostać świadczenie "Dobry Start"?
Aby otrzymać wsparcie, należy złożyć wniosek. Może to zrobić rodzic dziecka, opiekun prawny lub opiekun faktyczny dziecka, a w przypadku dzieci przebywających w pieczy zastępczej – rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.
Kiedy złożyć wniosek?
Wniosek można składać już od 1 lipca online przez stronę empatia.mrpips.gov.pl oraz przez bankowość elektroniczną, a od 1 sierpnia drogą tradycyjną (papierową) w Punkcie Przyjmowania Wniosków – Wydział Spraw Społecznych i Zdrowia ul. Polna 16
Ważne! Wniosek należy złożyć do 30 listopada.
Kiedy rodzina otrzyma świadczenie?
W przypadku wniosków złożonych w lipcu i sierpniu, rodziny otrzymają świadczenie nie później niż 30 września.
W przypadku wniosków złożonych w kolejnych miesiącach maksymalnie 2 miesiące od dnia złożenia wniosku na jego rozpatrzenie i wypłatę świadczenia.
Ważne! Złożenie wniosku o świadczenie "Dobry Start" w lipcu i sierpniu to gwarancja wypłaty świadczenia nie później niż do 30 września.
Decyzja o przyznaniu świadczenia
W celu usprawnienia i przyspieszenia procesu przyznawania świadczenia zrezygnowano z konieczności wydania i doręczenia decyzji administracyjnej – będą one wydawane jedynie w przypadku odmowy przyznania świadczenia, a także w sprawach nienależnie pobranych świadczeń. Na adres mailowy wskazany we wniosku wpłynie informacja dotycząca przyznania świadczenia.
WAŻNE W tym roku (2020) nie składamy wniosków o świadczenie wychowawcze 500+ (przyznane są do 31 maja 2021r.)!!!
Ponadto także od 1 lipca online przez stronę empatia.mrpips.gov.pl oraz przez bankowość elektroniczną, można składać wnioski na zasiłki rodzinne i fundusz alimentacyjny na okres zasiłkowy 2020/2021 a od 1 sierpnia drogą tradycyjną (papierową) w Punkcie Przyjmowania Wniosków – Wydział Spraw Społecznych i Zdrowia ul. Polna 16.
Komentarze