Pustułki upodobały sobie łomżyńską starówkę, Łomża to bezpośredni sąsiad Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi, może właśnie w tym miejscu sokoły odnalazły swój nowy dom. Dlatego poinformowaliśmy już pracowników Parku o sytuacji "maleństwa" sokoła.
Pustułka zwyczajna należy do średniej wielkości ptaka drapieżnego z gatunku rodziny sokołowatych. Wyróżnia się 11 podgatunków pustułki zwyczajnej. Wiele z nich nie różni się zbytnio od siebie pod względem morfologii.
Pustułki są częściowo osiadłymi ptakami. Wędrówek podejmują się populacje które zamieszkują obszary północne lub osobniki młodociane. Te drapieżne ptaki zazwyczaj latają samotnie, tylko niekiedy przemieszczają się w grupkach po kilka osobników. Nawet wśród miejskiego zgiełku jej obecność daje się poznać po przenikliwym charakterystycznym pisku. Polska nazwa tego ptaka wywodzi się od rosyjskiego słowa "pustoj", co oznacza "głupi". Tak negatywne określenie nadali jej jednak sokolnicy, którzy nie mogli wyszkolić tego gatunku do polowania na ptaki.
Pustułka zamieszkuje zazwyczaj zadrzewienia wysokich drzew, głównie sosen, obrzeża rozległych lasów wśród pól oraz łąk, szpalery, w górach zamieszkują okolice skał z porębami leśnymi. Bardzo często pustułka zwyczajna przebywa w okolicach bezleśnych, rolnych oraz terenach zurbanizowanych w centrach dużych miast.
Gnieździ się na obrzeżach większych drzewostanów. Unika całkowicie zagospodarowanych pól uprawnych, wydm oraz stepów. Pustułki zwyczajne lubią przesiadywać na przydrożnych słupach np. telegraficznych, liniach energetycznych oraz innych dobrze widocznych obiektach.
Drapieżnik ten żeruje zwykle na otwartych przestrzeniach z niską, kępowatą roślinnością, gdzie łatwo o bezbronną zdobycz czyli małe ssaki. Pustułka zwyczajna żyje maksymalnie 15 lat.
Komentarze