Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 19:03
Reklama

602 urodziny miasta - [VIDEO]

Msza święta w intencji mieszkańców miasta, plenerowa sesja Rady Miejskiej oraz oficjalne otwarcie parku imienia Jana Pawła II. To główne punkty programu obchodów 602 rocznicy nadania praw miejskich Łomży. Mszy świętej w intencji mieszkańców miasta przewodniczył ksiądz infułat Jan Sołowianiuk. Kustosz Sanktuarium Miłosierdzia Bożego ksiądz Jerzy Abramowicz rozpoczynając spotkanie liturgiczne zachęcał do wspólnej modlitwy.

- W modlitwie dziękczynnej wspominamy wiele pokoleń, mieszkańców naszego miasta, którzy je budowali. Szczególnie dziękujemy za to, że wśród nas był święty Jan Paweł II, honorowy obywatel naszego miasta. Dzisiaj otwieramy park jego imienia- powiedział ksiądz proboszcz Jerzy Abramowicz.

Po modlitwie mieszkańcy Łomży, samorządowcy wraz ze sztandarem przemaszerowali do parku imienia Jana Pawła II. Po hejnale miasta i prastarej polski pieśni "Gaude Mater Polonia" rozpoczęła się uroczysta sesja Rady Miejskiej. Przewodnicząca Rady Miejskiej Alicja Konopka i prezydent Mariusz Chrzanowski skupili się na przypomnieniu najważniejszych wydarzeń z historii Łomży. Jubileuszowe spotkanie było okazją do przypomnienia pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II do Łomży.  4 i 5 czerwca 1991 roku na spotkanie z papieżem przybyły tysiące osób, z kraju i zagranicy. Po wizycie Ojca Świętego pozostały wspomnienia, dla wielu osób był to też czas przemiany duchowej. Zyskało miasto. Uporządkowany został  system drogowy w nowej części Łomży. Teraz po 30. latach mieszkańcy Łomży zyskali nowe miejsce wypoczynku, nowy park. To także miejsce szczególne przywołujące pamięć patrona. 

- Nieopodal miejsca, w którym się znajdujemy, przed powstającym wówczas Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, Jan Paweł II celebrował uroczystą Mszę świętą. Tu, gdzie jesteśmy, były wówczas setki tysięcy wiernych. Tamte dwa dni do końca życia pozostaną w pamięci nie tylko mieszkańców Łomży i gości Ziemi Łomżyńskiej witających Ojca Świętego – mówił prezydent dodając, że obok duchowego wymiaru tamta pielgrzymka pozostawiła wiele materialnych pamiątek, wśród których jest Park Jana Pawła II – Papieża Pielgrzyma. - W ciągu minionych pięciu lat, mimo początkowych oporów oraz niechęci niektórych osób, to miejsce bardzo się zmieniło. Stało się terenem chętnie odwiedzanym, miejscem odpoczynku i rekreacji osób starszych, młodzieży, całych rodzin. Ten park jest wizytówką naszego miasta i miejscem, z którego możemy być dumni – mówił Mariusz Chrzanowski dodając, że jednym z jego elementów jest dwadzieścia tablic z miejscami pielgrzymek Świętego Jana Pawła Wielkiego oraz jego myślami.

 

Podczas oficjalnego odsłonięcia tablic zawarte na nich treści zostały odczytane przez aktorów z Teatru Lalki i Aktora w Łomży. Odtworzone zostały także słowa, które Ojciec Święty wypowiedział w Łomży w 1991 r.

W trakcie uroczystej sesji miała miejsce prelekcja archeologa Mieczysława Bieni "Pradawna Łomża w najnowszych odkryciach archeologicznych", który od wielu już lat prowadzi badania archeologiczne w naszym mieście, a obecnie w rejonie Starówki.

– Zawsze myśleliśmy, że Stara Łomża dała początek Łomży. Tymczasem podczas prac przy budowie nadnarwiańskich bulwarów odkryliśmy, że Łomża rozwijała się swoim trybem już od VIII wieku, czyli znacznie wcześniej niż osadnictwo na terenie Starej Łomży, gdzie mamy potwierdzone osadnictwo z X wieku – mówił Mieczysław Bienia dodając, że już na przełomie XIV i XV wieku Łomża musiała być znaczącym ośrodkiem, na co wskazuje chociażby nadanie wójtostwa w 1400 r. Takim przykładem są też znajdowane plomby pokazujące duże zaangażowanie kupieckie terenów należących do Piastów Śląskich w XV wieku, co oznacza, że Łomża utrzymywała bogate kontakty kupieckie z terenem nadodrzańskim.

Archeolog dodawał, że świadczą o tym też źródła pisane chociażby przez podróżników, którzy docierali do naszego miasta na początku XVII wieku.

– Niektórzy mówią, że nieco ustępowała Warszawie tylko dlatego, że nie miała murów miejskich – dodawał Mieczysław Bienia wyrażając nadzieję, że kiedyś uda się namierzyć ślady potężnego zamku, który w naszym mieście się znajdował.
 

Z uwagi na pandemię koronawirusa i związane z nią obostrzenia, obchody jubileuszu nadania praw miejskich naszemu miastu nie mogły być tak bogate w wydarzenia jak w ubiegłych latach. Z tego powodu nie odbyły się planowane na sobotę i niedzielę występy artystyczne na muszli koncertowej przy ul. Zjazd, rodzinne grillowanie na bulwarach oraz jarmark średniowieczny.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama