Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 22:40
Reklama

One już przekwitają, a oni dopiero piszą

Jego bujne, białe kwiatostany to znak, że oto właśnie nadchodzi czas matur. Pojawiające się na początku maja niejednemu abiturientowi przypominają, że za moment najważniejszy egzamin – egzamin dojrzałości. Jednak ten rok jest inny. I to nie dlatego, że kasztanowce postanowiły przestać wzbudzać zachwyt swą okazałością. Wszystko przez pandemię koronawirusa. I kiedy młodzi ludzie mogliby już rozpocząć najdłuższe wakacje w życiu i oddać się błogiemu odpoczynkowi, dopiero dziś chwycą za pióra.
One już przekwitają, a oni dopiero piszą

Z powodu pandemii koronawirusa w tym roku do egzaminu dojrzałości maturzyści rozpoczynają dopiero  8 czerwca. To właśnie na ten dzień zaplanowany jest egzamin z języka polskiego. Matury potrwają do 29 czerwca. W tym roku niezwykle istotną, właściwie najważniejszą zmianą w organizacji egzaminów jest rezygnacja z ich części ustnej. 

Z informacji Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży w województwie podlaskim deklarację przystąpienia do egzaminu maturalnego w 164 szkołach złożyło 10 550 zdających, w tym 10 468 zdających egzamin w „nowej” formule i 82 w „starej” formule. W powiecie łomżyńskim egzaminy odbędą się w 1 szkole z udziałem 21 uczniów, zaś w mieście Łomży - w21 szkołach z udziałem 1403 uczniów. 

Czy szkoły są przygotowane? 

Przeprowadzenie matur w warunkach pandemii koronawirusa wymaga od szkół specjalnego przygotowania i zastosowania się do szczegółowych wytycznych. Dodatkowe sale i wejścia do szkoły, środki do dezynfekcji rąk przed każdymi drzwiami. Tak m.in. I Liceum Ogólnokształcące w Łomży przygotowuje się do egzaminu maturalnego. Tak, jak w całym kraju, będą tam obowiązywały szczególne obostrzenia sanitarne. 

- Matury rozpoczynają się 8 czerwca od języka polskiego. W porównaniu do poprzedniego roku będą wprowadzone zmiany wynikające z panującej pandemii. Wynikają one z zarządzeń dyrektorów Centralnej i Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej oraz Głównego Inspektora Sanitarnego. W związku z tym zwiększamy liczbę sal egzaminacyjnych i komisji. Dostosowujemy je do zaleceń wynikających z konieczności zachowania odległości między maturzystami oraz członkami komisji egzaminacyjnych. Podstawowe wymagania dotyczą dystansu między zdającymi. Obowiązująca odległość to półtora metra. Ponadto ławki, krzesła i całe wyposażenie sal muszą być dezynfekowane. Nauczyciele pracujący w zespołach egzaminacyjnych muszą być wyposażeni w rękawice, maski lub przyłbice. Także maturzyści w czasie odbioru zadań egzaminacyjnych muszą posiadać maski. Mogą je zdjąć dopiero po zajęciu miejsca - tłumaczy Jerzy Łuba dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Łomży.

Z informacji szkoły wynika, że tak, jak w poprzednich latach do matury przystąpi około 170 absolwentów. Specjalnej organizacji będzie wymagało już wejście do szkoły. Planowane jest przygotowanie dwóch lub trzech wejść. Już wiadomo, że uczniowie zdający w sali gimnastycznej będą wchodzili oddzielnym. W czasie przerwy między egzaminami na poziomie podstawowym i rozszerzonym maturzyści będą proszeni o opuszczenie budynku szkoły. W tym czasie dezynfekowane i wietrzone będą sale i pozostałe pomieszczenia. Są też dodatkowe wymagania dotyczące funkcjonowania szatni szkolnej. 

Zdaniem dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Łomży najtrudniejsze, wymagające szczególnej organizacji, będą pierwsze trzy dni matur. Trudność ta wynika z konieczności zapewnienia miejsc w rygorze sanitarnym wszystkim zdającym. 

Z informacji dyrekcji szkoły wynika, że pierwsi uczniowie w dni matur do budynku szkoły będą wpuszczani od godziny 8.10. Chodzi o czas na przekazanie zdającym informacji o lokalizacji sal i miejsc.



Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama