Po przerwie spowodowanej pandemią SARS-CoV-2, zespoł kameralny Opery i Filharmonii Podlaskiej Ars Iuvenum wraca na scenę. Artyści wykonają utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta, Josepha Haydna oraz Ferenca Farkasa.
– Jesteśmy trochę jak liga włoska, która potrzebuje miesiąca wspólnych treningów, żeby wrócić do gry zespołowej. Po bezprecedensowej dwumiesięcznej przerwie trudno jest znaleźć synchronizację i oddech, ale jest i radość, że znów możemy grać razem- mówi Luca Neccia, oboista OiFP.
– Panuje pełna koncentracja. Rejestracja audio i video rządzi się swoimi prawami m.in. wymaga ogromnej precyzji. Zagramy dawną muzykę rozrywkową, dwa divertimenta Haydna i Mozarta oraz tańce starowęgierskie współczesnego kompozytora Farkasa. Lekkie i miłe dla ucha, wspaniale wpisujące się w pogodny nastrój wiosny- mówi Grzegorz Puchalski, kierownik artystyczny zespołu, klarnecista.
Divertimenti Josepha Haydna, zwane też cassationi, scherzandi czy Feldparthie – partity wykonywane na wolnym powietrzu, charakteryzuje się melodyjną płynnością tematów, prostotą partii klawesynowych, a także lekkością. Pisane były z myślą o plenerowym koncertowaniu na dworze książęcym.
Divertimento B-dur KV 270 Wolfgang Amadeusz Mozart w 1777 r. "Allegro molto" rozbudowane jest w efektowne pomysły . Spiewane "Andantino" brzmi jak zapowiedź duetu "La ci darem la mano" z Don Giovaniego. Charakterystyczne tryle wielokrotnie powracają w "Menuecie", stylizowana gigue z bardzo prostym tematem (Presto) efektownie zamyka utwór.
Współczesnego, choć raczej tradycyjnego kompozytora węgierskiego, Ferenca Farcasa, inspiruje muzyka ludowa. Elementy zaczerpnięte z folkloru przetwarza i opracowuje efektownie, plastycznie kreśląc tematykę, operując rytmiczną witalnością i klarownością formy.
– Brakowało nam wspólnego grania. Wreszcie możemy się spotkać na próbach i nagraniach. Bardzo się z tego cieszę– mówi Magdalena Kania, fagocistka.
Zespół kameralny Ars Iuvenum
Magdalena Jakubowska-Puchalska – flet
Luca Neccia – obój
Grzegorz Puchalski – klarnet, kierownik artystyczny zespołu
Siarhei Yanovich – waltornia
Magdalena Kania – fagot
Pomysł utworzenia Ars Iuvenum zrodził się w maju 1988 roku. Od tego czasu zespół prowadzi niezwykle aktywną działalność koncertową, zarówno w kraju jak i za granicą m.in. Austria czy Białoruś. Ars Iuvenum w swoim dorobku artystycznym ma wiele programów, które były prezentowane podczas ponad stu koncertów. Szeroki repertuar zespołu nie ogranicza się do jednej epoki. Obejmuje on dzieła od baroku do czasów współczesnych, aby ukazać bogactwo muzyki kameralnej na przestrzeni różnych stylów.
Ars Iuvenum wykonuje kompozycje takich twórców jak: W.A. Mozart, J. Haydn, L. van Beethoven, F. Danzi, C.M. von Weber, F. Schubert, L. Spohr, J. Brahms, Ch. Gounod, L. Thuille, A. Dvořák, C. Franck, R. Strauss, J. Ibert, A. Honegger, D. Milhaud, F. Poulenc, M. Ravel, J. Françaix, F. Farkas, I. Albéniz, S. Prokofiew czy I. Strawiński.
Skład zespołu nie jest stały i zależy od programu, który prezentowany jest publiczności. Sam program natomiast może zawierać utwory pisane zarówno na instrument solo, jak i na większe instrumentarium.
Do chwili obecnej w różnych składach w Ars Iuvenum znalazło się łącznie ponad sześćdziesięciu muzyków, reprezentujących wszystkie instrumenty orkiestrowe. Członkowie zespołu dwukrotnie byli stypendystami Wojewody Białostockiego. Kierownictwo artystyczne zespołu obejmuje od samego początku Grzegorz Puchalski. W czerwcu 2010 r. artysta otrzymał Nagrodę Artystyczną Prezydenta Miasta Białegostoku za całokształt dotychczasowej działalności w dziedzinie muzyki. W październiku 2018 roku Ars Iuvenum obchodził 30–lecie istnienia.
Komentarze