Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 01:11
Reklama

Niezwykły papież zwykłych ludzi

Nazywał się Karol Wojtyła. Dla przyjaciół Lolek. Być przyjacielem Karola… kto by nie chciał? Mieć za przyjaciela (przyszłego) Świętego… Tak po prostu. Zwłaszcza, że Ten Człowiek nie stronił od ludzi. Jako mały chłopak był zawsze wśród kolegów. Na studiach podobnie. Potem jako duchowny – chciał być dla każdego, kto był w potrzebie. Jednał, kochał, modlił się i słuchał. Rozumiał ludzi i ich problemy. Był wrażliwym i mądrym człowiekiem. Od dzieciństwa powierzał swoje życie Bogu w codziennej modlitwie, z którą nie ustawał aż do końca. Trudne doświadczenia z młodości połączone z wytrwałym i ufnym kontaktem z Bogiem, stanowiły solidny fundament, na którym opierała się jego misja życia. Naukowiec, filozof, publicysta, pedagog, polonista, pasjonat teatru i sportu, poeta i dramaturg, poliglota. 100 lat temu urodził się św. Jan Paweł II. Niezwykły papież zwykłych ludzi.
Św. Jan Paweł II, 4 czerwca 1991 roku w Łomży, podczas IV pielgrzymki apostolskiej do Ojczyzny

Autor: Fot Arturo Mari

To z jego osobą świat kojarzy Polskę tak, jak z Kopernikiem, Kościuszką, Chopinem, Skłodowską-Curie, Piłsudskim, czy Wałęsą. Bo on także należy do tych wybitnych naszych rodaków, którzy zmienili świat. Miliony ludzi znały go z kontaktu osobistego; miliony znały jedynie z telewizji, internetu, czy fotografii. Stał się swoistym fenomenem, który na życie jednych i drugich wywarł ogromny wpływ nie tylko jako 264. papież, ale także jako zwyczajny człowiek; jako jedna z najwybitniejszych postaci w historii Kościoła, Polski i świata; jako wielki autorytet.

Urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach (dzisiaj w woj. małopolskim), w głęboko religijnej rodzinie Emilii i Karola Wojtyłów. Matka zajmowała się domem, ojciec był porucznikiem Wojska Polskiego. Żyli skromnie, ale szczęśliwie. Niestety, nadszedł czas tragedii: jako dziewięciolatek Karol stracił matkę, a trzy lata później zmarł jego straszy brat Edmund, który jako lekarz zaraził się szkarlatyną od pacjenta. Podczas drugiej wojny światowej, w roku 1941, na Karola spadł kolejny cios: śmierć ojca. W dorosłość wchodził więc już zupełnie pozbawiony najbliższych... Jednak nigdy nie zachwiała się jego wiara! Choć miał wielkie zamiłowanie do literatury i sztuki, poszedł, bez żadnych wątpliwości, drogą kapłaństwa oraz pracy naukowej.

Szczególną datą w jego życiu i historii polskiego Kościoła stał się 16 października 1978 roku; wybrany został na papieża; jako pierwszy spoza Włoch, od czasu Holendra Hadriana VI (1522-1523), przyjmując imię Jan Paweł II. Najbardziej charakterystycznym znakiem jego pontyfikatu stały się podróże apostolskie – do 129 krajów (co przydało mu określenia „papież-pielgrzym”); całowanie ziemi, na którą przybył; wygłaszanie homilii w całości lub części w języku lokalnym; niespotykana dotąd (od minionych ostatnich pięciu wieków) ilość beatyfikowanych – 1340 osób i kanonizowanych – 483 osoby; pojednanie i dialog z wiernymi innych wyznań. Niezmiennie w swoich wystąpieniach i pismach eksponował poszanowanie życia i godności ludzkiej oraz praw człowieka, pokój między narodami; potępiał wojny, konflikty i każdą formę przemocy, niesprawiedliwość społeczną. Historycy są zgodni, że przyczynił się do upadku komunizmu w Polsce i Europie. W jego duszpasterstwie, zarówno jako wikariusza, a potem biskupa, arcybiskupa, kardynała, wykładowcy akademickiego i papieża, szczególne miejsce zajmowała młodzież, z którą zawsze miał doskonały kontakt. Właśnie z myślą o młodym pokoleniu w roku 1985 zainicjował Światowe Dni Młodzieży. Symbolicznie wprowadził Kościół w trzecie tysiąclecie. Wiadomo, że jeszcze za życia Jana Pawła II, przez jego wstawiennictwo, stawały się cuda uzdrowienia.

Dając osobisty przykład, z godnością znosił starość, postępującą chorobę i związane z tym cierpienie. Zmarł 2 kwietnia 2005 roku w Watykanie, żegnany przez miliony ludzi. Proces beatyfikacyjny, bez wątpienia na ich „żądanie” już podczas uroczystości pogrzebowej, w postaci hasła „Santo subito!” (w języku włoskim – „Święty natychmiast!”, rozpoczął się już miesiąc po śmierci Jana Pawła II, z pominięciem wymaganego przez prawo Kościoła pięcioletniego okresu. Beatyfikowany (ogłoszony błogosławionym) został 1 maja 2011 r., a kanonizowany (ogłoszony świętym) – 27 kwietnia 2014 r.

Św. Jan Paweł II pozostanie na zawsze także w sercach mieszkańców Łomży i historii łomżyńskiej diecezji, w której gościł 4 i 5 czerwca 1991 roku, podczas IV pielgrzymki apostolskiej do Ojczyzny.

Rok 2020 Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ustanowił Rokiem św. Jana Pawła II.

 


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama