Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 10:28
Reklama

Koronawirus: Łomżyński Pakiet Antykryzysowy dla przedsiębiorców

W związku z pandemią SARS-CoV-2 w kraju, wielu ludziom coraz trudniej jest utrzymać swoje przedsiębiorstwa, nie mówiąc już o zoptymalizowaniu działań na rynku. Dlatego też Urząd Miasta Łomża postanowił wesprzeć lokalnych przedsiębiorców powołując Łomżyński Pakiet Antykryzysowy. Projekt ten wraz z uchwałami trafił już do radnych i ma być rozpatrywany na najbliższej sesji.

Jak zaznacza Mariusz Chrzanowski, sytuacja w jakiej znalazła się polska gospodarka, wsparcie dla lokalnych przedsiębiorców jest niezbędne i konieczne.

- Tarcza antykryzysowa wprowadzona przez polski rząd daje spore możliwości, ale jako samorządowcy musimy podejmować kolejne działania, które pomogą ochronić gospodarkę miasta i miejsca pracy- tłumaczy prezydent.

Pandemia koronawirusa spowodowała ogromny zamieszanie i chaos, a to wiąże się m.in. ze sporymi zmianami w miejskich budżetach. Wiele zadań czy wydarzeń zostało bądź też zostanie odwołanych lub przesuniętych w czasie, czego przykładem są chociażby Dni Łomży, które miasto planowało tradycyjnie zorganizować w połowie czerwca.

Łomżyński Pakiet Antykryzysowy zakłada przedłużenie o kolejne 3 miesiące wprowadzonych wcześniej ulg dla najemców prowadzących działalność na terenie Miejskiej Hali Targowej oraz innych lokalach użytkowych stanowiących własność Miasta Łomża. Nie ma jednak już podziału zniżek, a 99-procentowa obniżka stawek czynszu będzie obowiązywała wszystkich, którzy zaprzestali prowadzenia działalności gospodarczej w związku z sytuacją epidemiczną i rządowymi obostrzeniami lub też ją ograniczyli. Zarządzenie zostało już podpisane przez Mariusza Chrzanowskiego, a wnioski do Urzędu Miejskiego w Łomży można składać do 10 maja. Prezydent zachęca również prezesów spółdzielni mieszkaniowych i innych zarządców nieruchomości, o wprowadzenie zniżek dla najemców lokali znajdujących się w ich zasobach.

Ponadto bonifikata przysługuje również nowo powstałym mikroprzedsiębiorstwom, małym przedsiębiorstwom oraz podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą nie dłużej niż 2 lata inkubowanym w Parku Przemysłowego Łomża, których płynność finansowa uległa pogorszeniu poprzez spadek sprzedaży towarów lub usług w okresie od marca do czerwca tego roku w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19. I tak 50-procentowa bonifikata za dany miesiąc będzie przysługiwała najemcom, u których sprzedaż towarów lub usług spadła o minimum 70%, 30-procentowa jeżeli spadek nastąpił o minimum 50%. Z kolei odroczenie lub rozłożenie na raty do 30 września 2020 r. czynszu najmu lokalu będzie można zastosować w przypadku spadku o min. 30%. Warto dodać, że w zasobach PPŁ lokale wynajmuje ponad 60 najemców, a większość z nich prowadzi w tej chwili ograniczoną działalność.

Przedsiębiorcy, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19, mogą liczyć na przedłużenie, do dnia 30 września 2020 r., terminu płatności rat podatku od nieruchomości: gruntów, budynków i budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jednak warunkiem jest niezaleganie w opłatach podatku od nieruchomości do końca marca 2020 r. Prowadzącym działalność nie będzie też naliczana opłata prolongacyjna w przypadku odroczenia terminu płatności lub rozłożenia na raty zobowiązań podatkowych, powstałych w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego, stanu epidemii i innych wprowadzonych na terenie Rzeczypospolitej Polskiej w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2.

Przedsiębiorcy, których szczególnie dotknęła kryzysowa sytuacja wynikająca z epidemii koronawirusa mogą składać indywidualne wnioski do Prezydenta Miasta Łomża o zwolnienie z podatku od nieruchomości na mocy art. 67 a Ordynacji podatkowej. Możliwe będzie przy tym odroczenie terminu płatności podatku lub rozłożenia go na raty, odroczenie lub rozłożenie na raty zapłaty zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę lub odsetki od nieuregulowanych w terminie zaliczek na podatek oraz umorzenie w całości lub w części zaległości podatkowych, odsetek za zwłokę lub opłatę prolongacyjną.

Jak podkreśla zastępca prezydenta Łomży Andrzej Garlicki, zaproponowane ulgi są wynikiem analizy potrzeb przedsiębiorców oraz możliwości budżetowych Miasta Łomża.

- Łomżyński Pakiet Antykryzysowy może zostać rozszerzony o dalsze działania w zależności od rozwoju sytuacji. Jeżeli się okaże, że niezbędnym wsparciem będzie konieczność zwolnienia z podatku od nieruchomości na mocy uchwały, to także i taka możliwość będzie rozważana – dodaje wiceprezydent.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama